A SchUM volt az askenázi zsidóság bölcsője
Konstantin római császár i.sz. 321. évi rendeletét tekintik a fennmaradt legrégibb írásos bizonyítéknak a zsidó jelenlétről a mai Németország területén. Az 1700 éves évfordulót a “321-2021: 1700 év zsidó élet Németországban” egyesület szervezi és koordinálja. Összesen több mint 1000 rendezvényt terveznek Németország-szerte.
Rajna-Pfalz tartomány miniszterelnöke, Malu Dreyer Mainzban sajtótájékoztatón ismertette a következő hónapokra tervezett programokat. Ezek között szerepel például egy koncertturné, izraeli zenészek részvételével. A fesztiválév emlékére bélyeget adnak ki, melyen a héber „Chai” (élet) szó szerepel majd.
„Meg akarjuk mutatni, hogy a zsidó kultúra sok száz éve kultúránk jelentős részét képezi. Betekintünk a zsidóság jelenébe, de jövőjébe is – együtt akarjuk világossá tenni: nálunk az antiszemitizmus semmilyen formájának nincs helye.” – nyilatkozta a miniszterelnök.
Rajna-Pfalz tartomány annál is inkább jelentős az emlékév szempontjából, mert ebben az évben döntenek Speyer, Worms és Mainz, az úgynevezett SchUM-városok (שו”ם) felvételéről az UNESCO világörökségi helyszíneinek sorába.
A SchUM több mint rövidítés, és a legkevésbé sem véletlen összeolvadása a három városnév kezdőbetűinek. Egy fogalom, nemcsak a Rajna mellett, hanem az egész világon. A SchUM volt az askenázi zsidóság bölcsője! A középkori eredetű betűszó a városnevek kezdőbetűiből, latin neveikre visszavezethető héber szavakból származik:
- Schin (Sch) = SchPIRA = Speyer
- Waw (U) = Warmaisa = Worms
- Mem (M) = Magenza = Mainz
A tartományi zsidó közösségek szövetségének vezetője, Avadislav Avadiev hangsúlyozta, hogy a fesztiválév rendezvényeivel impulzust adhatnak a társadalomnak olyan újfajta együttélésre, ami az előítéletek és a klisék lebontásában fontos szerepet kaphat.