Izraelben két éven belül négy parlamenti választást kellett megrendezni, mert minden korábbi kormányzatot ugyan Benjamin Netanjahu vezette, de a koalíciójában részvevő pártok nem értettek egyet a belpolitikai irányvonalával. Főként a költségvetés felosztása volt a robbanóbomba a koalíciós partnerek között. A koronavírus-járvány kezelését is sok bírálat érte, annak ellenére, hogy Netanjahu a világ első volt a Pfizer/BioNtech vakcinák megvásárlásában.
Hiába kezdték el beoltani az izraeli lakosságot tavaly decemberben, még idén márciusban a purimi ünnepek idején is teljes karantént kellett elrendelni, mert oly nagy volt a fertőzöttek száma. A választások előtt viszont részlegesen feloldotta a Netanjahu koronajárványügyi-bizottság a korlátozásokat. Több mint négy és fél millió izraelit már beoltottak mindkét Pfizer/BioNtech oltással, de ennek ellenére továbbra is életben van a távolságtartás és a maszkviselés követelménye. A választásokat is különleges intézkedésekkel rendezték meg, így például műanyag védőfalat helyeztek el a szavazat ellenőrző bizottság és a szavazásra érkező polgárok közé. Tartani kellett a távolságot a szavazatleadásra várakozók között is, és maszk nélkül senki nem mehetett el szavazni.
Ez a választás a korábbi évekhez képest nagyon alacsony részvételi aránnyal 60%-al zárult. A végleges adatok még nem futottak be, mert még nincs vége a szavazatszámlásoknak, de azt már tudni lehet, hogy a Benjamin Netanjahu vezette jobboldali-vallásos szövetség nem ért el átütő sikert, és csak 59 mandátumot tudott megszerezni a 120 helyes Kneszetből, ami nem elég a kormányzáshoz. Netanjahunak meg kell győznie a vele szemben állók közül egy vagy két kispártot, hogy csatlakozzon a koalíciójához. Ez nem lesz könnyű, mert pédául a Beni Ganz vezette kispárt, a Kék-fehér buktatta meg az előző koalíciót, és ezért kérdéses, hogy hajlandó lesz-e újra megpróbálni az együttműködést. A másik esetleg csatlakoztatható kispárt a Gideon Száár vezette Új Remény pártja lenne. Száár viszont a Likudból éppen azért távozott, mert nem jött ki Netanjahuval és azzal a politikai iránnyal sem értett egyet a Likud párton belül, amit Netanjahu képviselt. Kérdés, hogy rávehető-e Száár a Netanjahu vezetése alatt szerveződő koalíciós együttműködésre. Rajtuk kívül szintén kispárt élén áll Avidor Lieberman, aki Netanjahu felfedezettje, és sokáig ő is a Likud tagja volt, míg meg nem alapította az orosz bevándorlók pártját, az Izrael az Otthonunk pártot. Az elmúlt évtizedben Lieberman a miniszterelnöki tisztre pályázott és ellentétbe került Netanjahuval. Lieberman nyíltan közölte nem kíván vele együttműködni.
A média által koalíciós csatlakozóként emlegetett párt a Ráám izraeli arab kispárt lehetne az, amely öt mandátumával az új Netanjahu koalíció tagja lehetne, és ezzel a koalíciós szövetség átszelné a 61-es többséget jelentő határt. A találgatások hétvégén és a szombat este beköszöntő Pészach ünnepnapjai alatt is folytatódni fognak. A koalíció alakításhoz tehát ez a pár napos ünnep segítséget nyújt mindenképpen. Vannak, akik azt jövendölik, hogy nem fog sikerülni létrehozni az új kormányt és három hónap múlva újabb választási forduló kiírására lehet számítani.