Örömmel vettük a hírt, miszerint a Miskolci Zsidó Hitközség Közgyűlése – Örökös tiszteletbeli elnök–kitüntető címet adományozta Freund Jenő úrnak az egykori Miskolci Autonóm Orthodox lzraelita Hitközség volt elnökének, aki az elmúlt 30 évben a Miskolc és környéke zsidóságáért, épített és szellemi örökségének megóvásáért és fennmaradásáért fáradozott. A szép elismerés apropóján feltárcsáztam Freund elnök urat, Jenő bátyámat, hogy felelevenítsük régi emlékeit.

Freund Jenő Sátoraljaújhelyben született 1947-ben kóser háztartást vivő orthodox család egyedüli gyermekeként. Édesanyja, Schwarcz Irén családjából egyedüliként tért vissza Auschwitz poklából, édesapja, Freund Sámuel munkaszolgálatosként élte túl a második világháborút, de tragikus módon szülei, első felesége és négy gyermekük mártírhalált haltak. A Freund család 1945-öt követően is megtartotta a szigorúan vallásos életformát, mely egyre nehezebb volt a szovjet típusú államszocialista utat járó Magyarországon. (Jenő úgy mesélte nekem, hogy kétszer is körbejárták a hívek a zsinagóga, imaterem háztömbjét „elterelésül”, mielőtt gyorsan beosontak volna, hogy a kíváncsiskodó tekinteteket megtévesszék.) Freund Jenő 1972-ben költözött a borsodi megyeszékhelyre, ahol rögtön bekapcsolódott a Miskolci Autonóm Orthodox lzraelita Hitközség mindennapjaiba, 1987-től töltötte be az elnöki posztot több mint három évtizedig, egészen 2018-ig. Nagy kovednek (elismerésnek) számított, hogy a nagy múltú orthodox hitközség egy negyven esztendős, háború után született fiatalembert választott meg első emberének. A kezdeti hőskorról mesélve Jenő említette, hogy néha nem volt egyszerű megszervezni a számítógépek és mobiltelefonok előtti világban a legkülönbözőbb rendezvényeket, hitéleti eseményeket.

Elnöksége alatt létesült nyolc lakásos idősek otthona, működött a kóservágás apósa jóvoltából, aki 30 évig vezette a miskolci kóser mészárszéket. A kóser éttermet a dicső elődök nyomdokain haladva Freund Jenő édesanyja irányította másfél évtizeden keresztül, sőt, kétévente számot adott kósersági ismereteiből a budapesti orthodoxián Hoffmann rabbi előtt. Freund a zsinagóga felújítására is folyamatosan figyelt, miközben a megye számos temetőjének rendbetételét is intézte. Ezen fejlesztések sok esetben a Joint és más külhoni adományozók nagyvonalú felajánlásaiból valósulhattak meg, nem feledve a folyamatosan jelen lévő állami támogatásokat is. A zsidó közösség rendezvényei, intézményei mindig példásan nyitottak és befogadóak voltak, bárki – felekezetre való tekintett nélkül – bekapcsolódhatott a város zsidó életébe. Természetesen a miskolci (illetve a megyében élő) zsidó közösség odaadó segítsége elengedhetetlen volt ahhoz, hogy ezen szép eredmények megvalósuljanak. Hiszen a sikeres hitközségi elnök mögött állt egy lelkes kile (közösség), mely sokat fáradozott a miskolci zsidóság szellemi örökségének megóvásáért és fennmaradásáért. A helyi közösség hosszú éveken keresztül működött rabbi nélkül, de hála a tagok otthonról hozott orthodox neveltetésnek, alapos hitéleti ismereteiknek és a szívükben, lelkükben élő jiddiskeit-nek minden ünnepet meg tudtak tartani.

Jenő az országos zsidó közéletbe is jelentős szerepet töltött be, 26 évig volt folyamatosan a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (MAZSIHISZ) vezetőségi tagja. A szép korszak nem éppen elegánsan zárult: a MAZSIHISZ jelenlegi világi vezetése minden érdemi indok nélkül, a miskolci közösség akarata ellenére, szisztematikusan ellehetetlenítette Freundot, belekényszerítve a lemondásba. Erre a méltánytalanságra szolgált gyógyírként a miskolci kile szép elismerése az örökös tiszteletbeli elnöki pozícióról, mely az első ilyen elismerés, melyet második generációs túlélő vehet át. Freund Jenő három évtizede aktív a város közéletében, azóta dolgozik fáradhatatlanul azon, hogy a miskolci zsidóságot megőrizze és nyitottá tegye, a nem zsidó többség figyelmét pedig felhívja arra, hogyan teszik a zsidók Miskolc életét gazdagabbá és színesebbé.

Kívánunk még sok-sok egészségben, örömökben teli évtizedet családod és közösséged körében!

Közélet

Freund Jenő: Miskolc örökös tiszteletbeli elnöke

Rosta Márton
Rosta Márton