Mostani leckénkben az Alefbét 10 – 14. betűit tanuljuk meg, és megismerkedünk egy új fogalommal: mit jelent a szofit betű?
JOD
A héber ABC 10. és egyben legkisebb betűje a Jod, amit „j” hangnak ejtünk. Számértéke: 10. Jelentése: kéz. Ezzel a betűvel kezdődik az Ö.való négybetűs neve. Nézd csak a videót, milyen szavak kezdődnek még Joddal!
Így írjuk az írott Jodot. Figyeljünk, hogy a többi betűhöz képest kisebb legyen.
KÁF/CHÁF/CHÁF SZOFIT
11. betűnk neve Káf vagy Cháf. Akkor Káf, ha a „hasában” pont van. Ilyenkor „k” hangnak ejtjük. Amikor nincs a betűben pont, akkor Cháf, és egy erős torokhangként „ch”-t ejtünk. A számértéke a betűknek most már tízesével növekszik, a Káf számérétke: 20. Jelentése: tenyér. Nézd meg a kis videót a Káf betűről!
Ha a Káf betű a szó végére kerül, megváltozik a formája. A szóvégi betűket nevezzük szofit-nak. A héber ABC-ben 5 ilyen szofit betűnk van, az első a Cháf szofit. Amikor a szó végén szerepel, erős torokhangként ejtjük. Így írjuk a Káf, Cháf és Cháf szofit betűket:
LÁMED
A 12. betű neve a Lámed, „l” hangnak ejtjük. Számértéke: 30. Jelentése: ostor. Ezek a héber szavak is Lámeddel kezdődnek:
Mostani leckénkben az Alefbét 10 – 14. betűit tanuljuk meg, és megismerkedünk egy új fogalommal: mit jelent a szofit betű?
MEM/MEM SZOFIT
13. betűnk a Mem, amit „m” hangnak ejtünk. Számértéke: 40. Jelentése: víz. Itt megnézheted, milyen szavak kezdődnek Memmel:
Ennek a betűnek is van szóvégi alakja, melynek megváltozik a formája. Így írjuk a Mem és Mem szofit betűket:
NUN/NUN SZOFIT
A 14. betűnk a Nun, amit „n” hangnak ejtünk. Számértéke: 50. Jelentése: hal. Nézd csak, milyen szavak kezdődnek a Nunnal!
A Nun betűnek is van szóvégi alakja. Így írjuk őket:
Ismétlésképpen vessünk egy pillantást a táblázatra! Máris eljutottunk a második oszlop tetején lévő betűkig!
Hallgassátok meg ismét a kis dalocskát az Alefbétről, és énekeljétek el addig, ameddig már megtanultuk a betűket!