Az Alefbét 22 mássalhangzója után a mostani leckénkben a magánhangzókról fogunk tanulni. A magánhangzókat vonalakkal és pontokkal jelöljük, és a mássalhangzók alá, fölé vagy mellé írjuk. Mint ahogy a 22 mássalhangzónak is mindnek van neve, így a magánhangzók is neveket viselnek. A magánhangzók sosem állnak egyedül, mindig egy mássalhangzóhoz kapcsolódnak. Vegyük példaként az ABC első betűjét, az Alefet. Emlékeztek még, miért különleges ez a betű? Azért, mert az Alef és az Ájin úgynevezett „néma” betű. Valamikor régen nagyon erős torokhangok voltak, de az idők során „elnémultak”. Ezért, bár ugyan megtartották mássalhangzó jellegüket, de mivel nincs hang, amit kiejthetnénk hozzájuk, mindig az alattuk, felettük vagy mellettük álló magánhangzót fogjuk kiejteni. Lássuk csak, hogy is néz ki ez a gyakorlatban!

 

A – Patach

Az „a” hang neve: Patach. Egy vízszintes vonallal jelöljük a mássalhangzó alatt. Az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „a”.

 

Á – Kámác

Az „á” hang neve: Kámác. A Patach-hoz hasonlóan egy vízszintes vonal, ami középen kicsit lefelé irányba megnyúlik. Az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „á”.

 

E – Szegol

Az „e” hang neve: Szegol. Két kis pont egymás mellett, és alattuk középen egy pont. Olyan, mintha két szemet és egy orrot rajzolnál a pontokkal. Az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „e”.

É – Céré

Az „é” hang neve: Céré. Két kis pontot teszünk egymás mellé, mintha két szemet rajzolnál. Az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „é”.

I – Hirik

Az „i” hang neve: Hirik. Egy kis pont középen. Az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „i”.

O – Holám

Az „o” hang neve: Holám. Ponttal jelöljük, az Alef bal felső sarkába kerül, így ejtjük ki: „o”.

Ó – Holám gádol

Az „ú” hang neve: Holám gádol. Ezt külön egy Vávvál jelöljük, aminek a bal felső sarkához kerül egy pont, így ejtjük ki: „ú”.

U – Kubuc

Az „u” hang neve: Kubuc. Három „lefelé” tartó ponttal jelöljük, az Alef alá kerül, így ejtjük ki: „u”.

Ú – Suruk

Az „ú” hang neve: Suruk. Ezt is külön egy Vávvál jelöljük, és a Váv közepénél a „hasához” kerül egy pont. Így ejtjük ki:”ú”.

Svá

Van egy magánhangzó, melynek a kiejtése valahol az „e” és az „ö” között húzódik, ennek a neve: Svá. Az Alef alá kerül, két egymás alatti ponttal jelöljük, olyan, mint egy kettőspont.

Tartsatok velünk a következő leckében is, ahol megtanuljuk a betűk összeolvasását!

 

Folyt.köv.

Héber nyelvcleckék

Tanuljunk héberül! – A magánhangzók 6. lecke

Orbán Eszter