Ahogy mostanság megszokhattuk, már a – február 4-i – hivatalos megnyitó előtt két nappal néhány sportág selejtezőjével elkezdődött az idei téli olimpia. Alig fél évvel a tokiói játékokat követően küzdhetnek érmekért Pekingben a havas-jeges sportágak művelői. A koronavírus járvány sok akadályt gördített a szervezők elé, s Kína emberi jogi cselekedetei miatt több ország tiltakozott és a bojkott lehetőségét is felvetette. Ez végül elmaradt, de a COVID miatt ezúttal sem lehetnek külföldi nézők a lelátókon.
Izraelre kevésbé jellemzőek a téli sportok, ez még akkor is igaz, ha kétszer is rendeztek téli Maccabi Játékokat a II. világháború előtt. Tegyük hozzá gyorsan, hogy az elsőt Zakopanéban, míg a másodikat Besztercebányán. Tény, az elmúlt időszakban olykor a jégkorong is szerepelt a nyári programban. Ráadásul múlt héten Izraelben több hó esett, mint Magyarországon. Lehet, most a Hemron-hegyen könnyebb síelni, mint a Normafánál, de persze mégsem a téli sportágak jellemzőek az országra. Azért lesz Pekingben néhány zsidó sportoló, akiért szurkolhatunk. A Jerusalem Post írása és kiegészítése segít, hogy az izraeliek mellett az Egyesült Államok és Kanada zsidó résztvevőit megismerjék. És egy magyar testvérpárt is…
Szőllős Noa és Barnabás – Síelés, Izrael
A Szőllős testvérek Budapesten születtek, és már évek óta Ausztriában edzenek.
A tehetséges trió (Benjamin nem jutott ki Pekingbe) rendre jól szerepelt a korosztályos versenyeken, ám a magyar szövetség nem segítette a családot. Sőt! Inkább falakba ütköztek, megnehezítették a dolgukat. Majd szánalmas indokkal és eltiltással lehetetlenné tették, hogy a gyerekek részt vehessenek a 2018-as téli olimpián. Ez volt a pont, amikor az édesapa megunta a packázást. A korábban magyar és izraeli színekben is versenyző Szőllős Péter után Barnabás, Benjámin és Noa is izraeli állampolgárságot szerzett, s már Izraelért versenyzett. Nem is akárhogy! A megnyitón végül Szőllős Noa vitte Izrael zászlaját.
Noa két éve, 16 évesen két érmet (egy ezüstöt és egy bronzot) nyert Lausanne-ban az Ifjúsági Olimpiai Játékokon, ő lett az első izraeli sportoló, aki érmet szerzett téli viadalon, amelyen a helyszínen szurkolt neki Izrael akkor még egyetlen olimpiai bajnoka, Jael Arad is. A szintén pekingi résztvevő, most 23 éves Barnabás pedig a tavalyi világbajnokságon lett összetettben 13. – ami a legjobb magyar férfi eredmény lenne… – úgy, hogy a szuperóriás 32. helye után műlesiklásban remekelt és a 8. helyen zárt.
Hailey Kops és Evgeni Krasnopolski – Páros korcsolyázás, Izrael
A 19 éves, New Jerseyben született Hailey Kops korábban szerepelt ifjúsági világ-, és Európa-bajnokságon izraeliként, de az elmúlt időben úgy gondolta, véget ért a sportolói pályafutása. Aztán júniusban felhívták Izraelből, hogy a Kijevben, (de még) a Szovjetunióban született, ám 3 éves kora óta Izraelben élő, rutinos, ma már 33 éves Evgeni Krasnopolski párt keres. Hamar egymásra hangolódtak, és most ott lesznek Pekingben. A modern ortodox ifjú hölgy, aki érettségi után egy évet egy jeruzsálemi vallásos lányiskolában is tanult.
Alexei Bychenko – Műkorcsolya, Izrael
Bychenko Kijevben született, és 2009-ig ukrán színekben versenyzett. 2010-ben lett izraeli állampolgár és első izraeli korcsolyázóként nyert érmet Európa-bajnokságon, Pozsonyban, 2016-ban ezüstérmes lett. Két olimpián vett részt (2014 és 2018) – legjobb eredménye egy 11. hely, most szeretne még előrébb végezni. Bychenko legutóbb, Phjongcshangban volt Izrael zászlóvivője.
Vladislav Bykanov – Rövidpályás gyorskorcsolya, Izrael
Vladislav Bykanov Lvovban, s mint az előző két úr, ukrán területen, de még a Szovjetunióban született. Ötéves korában, 1994-ben költöztek Izraelbe és 8 évesen kezdett gyorskorcsolyázni. Szintén részt vett a 2014-es és a 2018-as téli olimpián. 2014-ben, Szocsiban Ő volt Izrael zászlóvivője. Legjobb eredménye 19. hely 500 méteren. Bár nem lehetnek ott Pekingben, említsük meg a kis híján „jamaikai” bravúrt elérő izraeli négyesbob alakulatot, amely mindössze két tized másodperccel maradt le az olimpiáról. A csapat vezére Adam Edelman, aki négy éve Skeletonban képviselhette Izraelt. Elmondta, bár kicsit csalódott, nem adják fel, 2026-ban ismét megpróbálják. Hozzátette, Milánó lebeg a szeme előtt, de most a célja, hogy befejezze a mesterképzést a Yale egyetemen. /Mellesleg az alapdiplomáját az MIT-n szerezte…/
Most utazzunk át az óceánon, és vegyük számba az amerikai kontinensről érkező sportolókat.
David Warsofsky – Jégkorong, USA
A 31 éves hokis bár négy NHL-csapatban is szerepelt, de ott túl sok meccsen nem kapott lehetőséget. Jelenleg Németországban, az ERC Ingolstadt tagja. S jól járt a váltással, miután az olimpián nem lesznek ott az NHL játékosai. Warsofksy 2010-ben ifjúsági világbajnoki címet szerzett, míg hat éve a felnőtt világbajnokságon lett 4. az amerikai válogatottal.
Jason Brown – Műkorcsolya, USA
A Pekingben részt vevő zsidó sportolók közül az egyik legismertebb. A 2014-es olimpián Szocsiban bronzérmet nyert a csapatversenyben, de 2018-ban Pjongcsangról hajszál híján lemaradt. A korábban számos versenyen érmet (aranyat is) szerző Brown azonban visszatért és kvalifikálta magát, miután az amerikai műkorcsolya-bajnokságon a „Schindler listája” témájára korcsolyázott. – A hátterem nyilvánvalóan zsidó, és a történet annyira megható – mondta a döntéséről, hogy a holokausztfilm témájára korcsolyázott.
Emery Lehman – Gyorskorcsolya, USA
Eleinte ő is a jégkoronggal próbálkozott, azonban édesanyja – aki 2018-ban az Izraeli Héber Egyetem Amerikai Baráti Körének fejlesztési vezetője volt – meggyőzte, hogy próbálja ki a gyorskorcsolyázást, és ez jó döntés volt. Tizenhárom évesen országos bajnok lett, 17 évesen pedig kvalifikálta magát a 2014-es téli olimpiára. S miután 2018-ban is ott volt, most a harmadik olimpiájára készülhet, 25 évesen pedig nemcsak rutinos, de már az „öregek” közé tartozik. Fiatalon, 2013-ban ifjúsági világbajnok lett 5000 méteren, a következő két évben pedig 2X2 bronzot is szerzett.
Taylor Gold – Snowboard, USA
A 28 éves Goldnak ez a második olimpiája Szocsi után. Sérülés miatt Pjongcsangot ki kellett hagynia, ám ott kisebbik húga, Arielle Gold képviselte a családot és szintén snowboardban bronzérmet nyert, azóta viszont visszavonult.
Josh Ho-Sang – Jégkorong, Kanada
Ebben a szezonban Josh Ho-Sang kanadai zsidó hokis lenyűgözően debütált a Toronto Marliesban, a Toronto Maple Leafs első számú fiókcsapatában. A 26 éves Ho-Sang apai ágon jamaikai és kínai, anyai ágon orosz-zsidó és svéd származású. – Zsidóként nőttem fel, családommal és barátaimmal mindig megtartottuk a zsidó ünnepeket, mint a hanukát és a nagyünnepeket – mondta egyszer egy interjúban. Miután az NHL bejelentette, játékosai nem vesznek részt a játékokon, lehetőséghez juthattak az olyan tehetségek, mint Ho-Sang. Szakértők szerint nem kizárt, hogy az olimpiai szereplése után a Leafs szerződést köt vele. Lehet, Peking lesz az NHL-es karrierjének kezdete.
Devon Levi – Jégkorong, Kanada
Josh Ho-Sanghoz csatlakozik Devon Levi, a 20 éves kapus, aki Montreal zsidó külvárosából, Dollard-Des-Ormeaux-ból származik, ahol a Hebrew Foundation Schoolba, egy modern ortodox zsidó iskolába járt. Jelenleg a Northeastern University Huskies csapatában játszik, és ő az első férfi jégkorong-olimpikon a bostoni iskolából. Az idei szezonban eddig kilenc shutoutot (kapott gól nélküli mérkőzést) jegyzett, s ezzel a Huskies 16-5-1-es mérleget ért el. Levi nem először képviseli Kanadát – legutóbb a 2021-es junior világbajnokságon védett remekül és szerzett ezüstérmet.
Jason Demers – Jégkorong, Kanada
A kanadai jégkorongcsapat harmadik zsidó játékosa Jason Demers, a legismertebb a trióból. A 33 éves védő négy NHL-es együttesben (San Jose, Dallas, Florida, Arizona) is megfordult és 500-nál is többször lépett jégre, jelenleg az orosz Kontinentális Jégkorongligában (KHL) játszik, Kazanban. Demers, aki zsidó gyökereit később fedezte fel apai ágon, 2017-ben tagja volt a világbajnoki döntőt büntetőkkel elveszítő kanadai válogatottnak, így neki felnőtt vébéről van ezüstje.
Mollie Jepsen – Para alpesi síelés, Kanada
Végül és valóban nem utolsó sorban, Mollie Jepsen, a felsoroltak közül az egyetlen olimpiai bajnok. Ráadásul ő rendelkezik a legtöbb olimpiai éremmel is, hiszen a 2018-as pjongcsangi paralimpián öt versenyszámából négyben is érmet (1 aranyat, 1 ezüstöt és 2 bronzot) szerzett. A Nyugat-Vancouverben, Brit Columbia államban született sportolónő, bal kezének ujjai hiányoznak, s LW6/8-2 besorolásban versenyez, ami azt jelenti, hogy csak egy bottal síel. Paralimpiai debütálása óta Crohn-betegséget is diagnosztizáltak nála, és egy teljes szezont kihagyott. Idén azonban ismét jól teljesít, így ne lepődjünk meg, ha Jepsen dobogóra állhat a március 4-én kezdődő paralimpián.