Idén februárban, 92 éves korában hunyt el Charles Edward Entenmann, akinek a vezetéknevét viselő sütemények az amerikai zsidó családok kedvencei évtizedek óta. Pedig Entenmannék németek voltak, akik nem kósert akartak készíteni, csak finomat.
Az Amerikai Egyesült Államokban mindenki ismeri az Entenmann süteményeket, sőt, mára már a zsidó kultúra része lett. „Az összes zsidó, akit ismerek, vásárolta az Entenmann’s-t” – írta Nancy Kalikow Maxwell 2009-es Tipikusan zsidó című könyvében. A sütemény felkerült a Tablet Magazine „100 zsidó étel” című listájára is, ahol Phil Rosenthal televíziós producer ezt írta:
„New Yorkban nőttem fel, mind a két szülőm dolgozott, úgyhogy iskola után, délután 3-tól fél 6-ig egyedül voltam. Mindig volt otthon egy doboz csokival bevont Entenmann’s fánk, és amint hazaértem, ettem egyet egy pohár tejjel…. Ha New York környékén éltél, főleg zsidóként, biztosan ettél ilyet.”
És most jön az érdekesség: az Entenmann család nem zsidó. A család feje Charles Edward Entenmann volt, aki idén februárban hunyt el 92 évesen, és egy német bevándorló unokája volt.
A cég alapítója William Entenmann volt, aki a németországi Stuttgartban édesapjától tanulta a sütés tudományát, és az Egyesült Államokba költözve is egy pékségben helyezkedett el. Végül 1898-ban saját vállalkozásba kezdett a brooklyni Rogers Avenue-n, majd az üzletet átköltöztette a Long Island-i Bay Shore-ba. Már a nyitástól kezdve lehetőség volt házhozszállítást kérni, ami nagyon népszerű volt a vásárlók körében. Fia, William is a családi boltban dolgozott és tovább öregbítette a cég hírnevét; a legendás énekes Frank Sinatra például törzsvásárlójuk volt, minden héten betért az üzletbe.
Ifjabb William 1951-ben halt meg, a pékséget feleségére, Martára és fiaikra, Robertre, Charlesra és Williamre hagyta. A család a kenyerek készítéséről fokozatosan átállt péksüteményekre és süteményekre, és a házhozszállítás helyett élelmiszerboltokat kezdett ellátni nagyobb mennyiségben. 1959-ben Charles Entenmann feltalálta az “átlátszó” süteménydobozt, amelyet ma már rengeteg pékség és cukrászda használ a vásárlók örömére, hiszen a celofánon keresztül mindenki jól látja, hogy mit vesz meg. Charles Entenmann ügyes üzletember volt, akit elsősorban a műszaki dolgok érdekeltek és szívesen kísérletezett újdonságokkal. A 60-as években országosan ismertté tette a családi brandet, közben pedig automatizálta a gyártósorokat
2002-ben az Ortodox Union(OU) hírlevelében kóser hagyománynak titulálta az Entenmann termékeket. Ez a minősítés jelentősen megdobta az üzletet, hiszen a halal és vegetáriánus étrendet folytatóknak is biztonságos megoldás lett. „Entenmann sikere egy korábban alulértékelt jelenségre mutatott rá: a kóser szimbólumok hatása jóval túlmutat a zsidó közösségen” – írta Gil Marks „Encyclopedia of Jewish Food” című könyvében. A cég kínálata az évek alatt folyamatosan bővült; a péksütemények mellett kínálnak desszerttortákat, fánkokat, sütiket, gabonaszeleteket és muffinokat. „Elmondok egy titkot. Apám sosem evett a süteményünkből, mert nem szerette az édességeket” – vallotta be ifj. Charles Entenmann egy interjúban.