Az 1938 és 1943 között a különböző minisztériumok több mint 100 zsidóellenes rendeletet adtak ki, amelyek döntő része a megjelent zsidótörvényekhez kapcsolódott, azokat egészítették ki, illetve magyarázták. Amikor a német megszállás után, 1944. március 22-én hivatalba lépett a Sztójay Döme vezette kormány, a rendeleti úton való kormányzás mindennapossá vált, hiszen immár sem idő, sem pedig mód és akarat sem volt országgyűlési vitákkal „húzni” a kormányzati akarat érvényesülését.

Az 1944 márciusa utáni magyar kormányok összesen mintegy 127 kifejezetten zsidóellenes, a zsidóságot hátrányosan érintő rendeletet adtak ki. Ezek az élet szinte valamennyi területét érintették, de a kiadott rendeletek garmadájából érdemes néhányat külön is kiemelni, amelyek

Érdemes feltenni a kérdést, hogy e rendeleteket a magyar hatóságok valójában mennyire tartották be. Nem vitás, hogy a lehető legszigorúbban: például a sárga csillag viselését, különösen a kisebb közösségekben könnyen ellenőrizte a hatóság, amelynek munkáját mindenhol segítette a helyi lakosság…

A felsorolt rendeletek közül az utolsó a zsidók kényszerlakhelyének kijelöléséről, vagyis a gettók létrehozásáról rendelkezett.

A rendelet a Budapesti Közlöny 1944. április 28-i számában jelent meg.

Talán voltak, akik azt gondolták, hogy a gettók csak e dátum után fognak létrejönni. Azonban sokan tudták, így például a korabeli belügyi vezetés is, hogy a gettósítás már majdnem két héttel korábban elkezdődött. 1944. április 16-án ugyanis Kárpátalján és Északkelet-Magyarországon már megkezdték a gettók felállítását, pontosabban fogalmazva a zsidók kényszerlakhelyének kijelölését. A helyi közigazgatás vezetői nyilván tudtak a készülő rendeletről, s talán arról is voltak már információik, hogy mi a célja a gettósításnak, mi fog történni a zsidó lakossággal és a zsidó vagyonnal…

Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján, 2000. január 18-án azt a javaslatot tette, hogy az iskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokauszt magyarországi áldozatairól.

2001. április 16-a óta, vagyis 21 éve minden évben ezen a napon emlékezünk a vészkorszak idején elpusztított zsidó honfitársainkra.

 

Emlékezés

Rendeletek tavasza… április 28.

Kovács Tamás