A II. világháború után látható volt, hogy új világrend fog kialakulni. Túl azon, hogy a szuperhatalommá vált Szovjetunió és USA fogja dominálni a nemzetközi viszonyokat, megrendült Nagy-Britannia és Franciaország nagyhatalmi szerepe. Ennek jele volt, hogy mindkét ország számára egyre nagyobb kihívást jelentett nem jelentéktelen gyarmatbirodalmának meg-, avagy fenntartása. Az új, frissen létrejött Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) immár a világ valamennyi országát kívánta képviselni, hangsúlyozva az országok és a területek egyenjogúságát. Így például a különböző protektorátusok és mandátumterületek kérdését is rendezni kívánta (volna). Az egyik ilyen terület épp a britek uralta Palesztina volt.
Mindezek mellett immár elodázhatatlan és megkerülhetetlen kérdéssé vált az önálló zsidó állam létrehozása. A holokauszt traumája és borzalmai a zsidók jelentős részében megerősítették az igényt a zsidó államra, számos nagyhatalom és európai ország pedig egyfajta kárpótlásként tekintett rá és/vagy vezeklésnek gondolta. 1947. november 29-én elfogadott határozatával az ENSZ kimondta: a brit mandátum lejártával (1948. május 15.) meg fog alakulni Izrael Állam. Az újjászületett zsidó állam leendő miniszterelnöke, David ben-Gurion 1948. május 14-én, a hagyományos héber naptár szerint Ijar hó 5-én Tel–Avivban kiáltotta ki a modern zsidó államot, Eretz Izraelt. A függetlenségi nyilatkozatban így fogalmaztak:
„Más népekhez hasonlóan, a zsidó népnek is természetes joga, hogy független államában sorsát önállóan irányítsa. EZÉRT MI, a Nemzeti Tanács tagjai, mint Izráel országának zsidó lakosságának, valamint a Cionista Mozgalomnak képviselői, összegyűltünk az angol Palesztina-mandátum lejáratának napján, és természetes történelmi jogunk, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezete határozatának alapján, ezennel elhatározzuk zsidó állam felállítását Izráel országában; Ez az állam, IZRÁEL ÁLLAMA.
KIMONDJUK, hogy a mandátum lejártának pillanatától, azaz 5708 ijár hó 6., 1948. május 15. szombatra virradó éjszaka éjféltől kezdve az állam szabályosan megválasztott szervezeteinek felállításáig, melynek a választott Nemzetgyűlés által elfogadandó alkotmány alapján legkésőbb 1948 október elsejéig kell megtörténnie, a jelen Nemzeti Tanács mint Ideiglenes Államtanács, végrehajtó szerve pedig a Nemzeti Bizottság, mint a Zsidó Állam ideiglenes kormánya fog működni; továbbá kimondjuk, hogy az állam neve: IZRÁEL.
KEZÜNKET BÉKÉRE és jó szomszédság megteremtésére nyújtjuk a környező államok és népek felé. Felhívjuk őket, hogy a kölcsönös segítség elve alapján működjenek együtt az országában függetlenné vált zsidó néppel. Izráel állama kész szerepet vállalni az egész Közel-Kelet haladásáért folytatandó közös erőfeszítésekben.
FELHÍVÁSSAL FORDULUNK a zsidó nép bárhol élő fiaihoz, hogy egyesítsék erőfeszítéseiket a bevándorlás és országépítés támogatására, álljanak mellénk ebben a nagyszerű igyekezetben, melynek célja az évezredes reménynek, Izráel életrekeltésének megvalósítása.
BÍZVA IZRÁEL SZIRTJÉBEN, ezennel aláírásunkkal látjuk el jelen nyilatkozatot az Ideiglenes Államtanács hazai földön, Tel-Avivban megtartott ülésén.”
Talán illik felsorolni az „alapító atyákat”, aki aláírták a nyilatkozatot:
-
David Ben Gurion
-
Daniel Auster
-
Mordekhai Bentov
-
Yitzchak Ben Zvi
-
Eliyahu Berligne
-
Fritz Bernstein
-
Rabbi Wolf Gold
-
Meir Grabovsky
-
Yitzchak Gruenbaum
-
Dr. Abraham Granovsky
-
Eliyahu Dobkin
-
Meir Wilner-Kovner
-
Zerach Wahrhaftig
-
Herzl Vardi
-
Rachel Cohen
-
Rabbi Kalman Kahana
-
Saadia Kobashi
-
Rabbi Yitzchak
-
Meir Levin
-
Meir David Loewenstein
-
Zvi Luria
-
Golda Myerson
-
Nachum Nir
-
Zvi Segal
-
Rabbi Yehuda Leib
-
Hacohen Fishman
-
David Zvi Pinkas
-
Aharon Zisling
-
Moshe Kolodny
-
Eliezer Kaplan
-
Abraham Katznelson
-
Felix Rosenblueth
-
David Remez
-
Berl Repetur
-
Mordekhai Shattner
-
Ben Zion Sternberg
-
Bekhor Shitreet
-
Moshe Shapira
-
Moshe Shertok
Másnap a szomszédos arab államok megtámadták a fiatal államot, elkezdődött a függetlenségi háború.
Ma már ez az egyik legfontosabb ünnep Izraelben: nem csak ünnepségek sora zajlik a nap folyamán, de a kisebb-nagyobb baráti és családi összejövetelek is gyakoriak az immár munkaszüneti napnak számító napon. Az izraeli főrabbinátus már 1950-ben olyan ünnepnappá nyilvánította jom háácmáutot, amelyen hálélt kell mondani, felolvasnak Jesájá próféta könyvéből. A központi állami ünnepséget erev jom hácmáutkor, este tartják a jeruzsálemi Herzl-hegyen. Ekkor először felvonják az előző nap leeresztett izraeli zászlót, majd a beszédek után tizenkét kiválasztott ember meggyújtja az Izrael törzseit szimbolizáló tizenkét fáklyát.