A zsidó év talán legszomorúbb napjára való felkészülés a gyász jegyében telik. Három héten át nem tartunk esküvőket és vidám összejöveteleket, nem hallgatunk zenét, a férfiak pedig nem borotválkoznak, nem vásárolunk új ruhát sem. Az időszak utolsó kilenc napján elmélyül a gyász, és ez a konyhában is nyomon követhető, ekkor jön el az ideje a tejes, illetve a párve ételeknek. Ezt az időszakot tejes napoknak, jiddisül nájntégnek nevezzük.

A bevezető után pedig ismerkedjünk meg az időszak étkezési szokásaival! Az étkezési szokások Áv hónap beköszöntével, azaz Ros Chodes Ávval, azaz Áv hó beköszöntével változnak. A legjellemzőbb, hogy kilenc napon át, a szombatot vagy a szombatokat kivéve, tilos a bor és a hús fogyasztása. Ennek egyfelől az az oka, hogy ez a két dolog a szentélybeli szolgálatot jelképezi, másrészt pedig az ünneplés, a vidámság és az öröm kifejezőeszközei. Mivel ebben az időszakban a Szentélyt gyászoljuk, és tartózkodunk az ünnepléstől és az örömöktől, ezért a hús és a bor kimaradnak az étkezésünkből. Viszont ez a tilalom a szombatra nem vonatkozik! Ahogy szombaton a gyász előírásai sem érvényesek, úgy ezen a napon húst és bort is szabad fogyasztani. Így a kiddust is nyugodtan meg lehet tartani.

Ha valaki egy micvához kötődő lakomán, úgynevezett szeudát micván vesz részt, akkor szintén lehetősége van hús és bor fogyasztására. Ilyen lakoma lehet például a brit milá, a körülmetélés, a bár micvá, azaz a fiúgyermek felnőtté avatása, vagy szijum, azaz egy talmudi traktátus tanulmányozásának befejezése alkalmából rendezett ünnepség.

Vannak közösségek, ahol igyekeznek a nájntég minden egyes napján szijumot tartani, így lehetőség nyílik lakoma rendezésére és a gyászos hangulat oldására. A Tisá Beáv beköszöntét megelőző délután, a böjt bejövetele előtti étkezést szeudá máfszeketnek, elválasztó étkezésnek nevezzük. Ez nem egy bőséges lakoma, van ahol egy darab kenyérből, vízből és hamuba mártott tojásból áll, máshol egyféle étel kerül az asztalra, és mellette hamuba mártott tojás. Hagyományaink szerint a tojás a gyászt szimbolizálja, mivel az élet állandó körforgását jelképezi.

Tisá beáv böjtje naplementekor kezdődik, és másnap a csillagok feljöveteléig tart. Ha valakinek egészségügyi, vagy más okok miatt ennie kell, akkor ehet és ihat. Bár a böjt este véget ér, a gyászidőszak egyes szokásai még másnap, Áv hó 10-e délig érvényben vannak, így a hús és a bor fogyasztásához is csak Áv hó 10-e délutánján térhetünk vissza. Ennek magyarázata, hogy a Szentély még másnap, azaz Áv hó 10-én még lángokban állt.

Ebben az évben Tisá Beáv napja szombatra esik.

Szombaton, mint ahogyan azt már említettem, nem böjtölünk. Kivétel képez ez alól, ha Jom Kippur szombatra esik. Akkor ugyanis a böjt nem kerül át következő napra, hanem szombaton kell megtartanunk, így akkor böjtölünk. Viszont Tisá Beávot egy nappal később, vasárnap tartjuk meg, azaz vasárnap böjtölünk. Az evéstől és ivástól való tartózkodás csak szombaton naplementekor kezdődik, Tisá Beáv többi szabálya csak a szombat kimenetelével lép érvénybe. Ebben az esetben nem tartunk külön szeudá máfszeketet, hanem a harmadik szombati étkezés, a szeudá slisit, azaz a sálesüdesz szolgálja ezt a célt. A hús és a bor fogyasztása is megengedett, a szombatra való tekintettel. Szokás viszont, hogy nem csinálnak közös sálesüdeszt, hanem mindenki otthon, családi körben eszik. Figyelni kell azonban arra, hogy igyekezzünk naplemente előtt befejezni az étkezést.

Mit ehetünk a nájntégben?

Tulajdonképpen bármit, ami nem húsos, és nem tartalmaz bort, vagy szőlőlevet. Tejes és párve ételeket készítünk. Eljött az ideje a túrókrémeknek, tejespitéknek, rakott ételeknek, palacsintáknak, rizskochnak, túrógombócoknak. Gyakran készül töltött tojás, rántotta, omlett. De kiváló fogásokat készíthetünk halból is! Halászlé, rántott hal, diós hal. A rengeteg zöldséges ételről még nem is ejtettünk szót! Az illatos gombákról, patisszonokról, főzőtökről, cukkiniról. Mindenkinek van a tarsolyában olyan húsmentes étel, amelyet a családja kifejezetten szeret!

Hideg gyümölcsleves meggyből

Hozzávalók:

Elkészítés:

A magozott meggyet a cukorral vagy édesítővel egy kis fazékba tesszük, rádobjuk a szegfűszeget, ízesítjük a fahéjjal, és felöntjük a vízzel. Felforraljuk, és pár percig főzzük. Közben elkészítjük a habarást. A tejfölbe szórjuk a lisztet és elkeverjük a tejjel, melyet kétszerre adunk hozzá, felhúzzuk, és beállítjuk a sűrűséget. A levesbe öntjük állandó keverés mellett, és egyszer újra felforraljuk. Hűtjük, majd hűtőszekrényben tovább hűtjük. Tálalhatjuk tejszínnel.

Tipp: én mézeskalács fűszerkeverékkel szoktam még különlegesebb ízt adni a gyümölcsleveseknek!

Cukkinitócsni

Hozzávalók:

A tálaláshoz:

Elkészítés:

a cukkinit megmossuk, megtisztítjuk, és ha szükséges, kimagozzuk egy kanál segítségével. Nagylyukú reszelőn lereszeljük, lesózzuk és pár percet állni hagyjuk. Kinyomkodjuk, és egy tálba tesszük, a tojásokat egyenként, átvizsgálás után hozzáadjuk, majd sózzuk és borsozzuk, rászórjuk a reszelt sajtot és összekeverjük. A lisztet kanalanként adjuk hozzá, és ha a masszánk összeállt, kanállal a forró olajba szaggatjuk és megsütjük. Pár perc sütés után papírtörlőre szedjük. Fokhagymás tejföllel megkenjük, és reszelt sajttal megszórjuk. Forrón a legjobb!

Saksuka

Hozzávalók:

Elkészítés:

Az olívaolajon megpirítjuk a hagymát és a fokhagymát, hozzáadjuk a sót, a borsot és a fűszereket. Pár percig kevergetve főzzük. Hozzáadjuk a friss vagy konzerv paradicsomot, a paradicsompürét, a cukrot, és körülbelül negyed órát főzzük, közben tegyük bele az apróra vágott zöldségeket is. Kevergetve, nehogy leégjen, tovább főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak. Amikor kész, kis mélyedéseket készítünk a szószban, és beleütjük a tojásokat. Ha a fehérje megszilárdult, akkor szórjuk rá a petrezselymet.

Kóser ház

Nájntég, avagy a kilenc tejes nap

2022.07.28.