A Ros Hásáná, Jom Kipur előtti utolsó hónap a sófár hónapja. Minden hétköznap reggel, az Újévet megelőző nap kivételével felhangzik a sófár hangja. Napi száz hang, mely emlékeztet bennünket a bepecsételődés közeledtére.

 

Elul hónapban szokás már ennek megfelelően köszönteni egymást, kívánva boldog újévet és jó bepecsételést. Ebben a hónapban vizsgáják át a férfiak az imaszíjakat és a mezüzéket, hogy az új évre biztosan kóserek legyenek. Naponta kétszer, ima után olvassák a 27. Zsoltárt. Családként, kisebb gyerekekkel érdemes ezt a hónapot saját szokásokkal megtölteni, hogy érezzük a készülődés izgalmát, a várakozás örömét. érdemes beszerezni egy sófárt otthonra, és naponta gyakorolni a megfújását. A gyerekek egymással és a szülőkkel versengve próbálják kiadni a kívánt hangot, ami egyrészt hagyományteremtő, de nem utolsó sorban roppant szórakoztató is.

 

Sófárkészítés, -fújás

A sófár kóser állat szarva. A tehénen kívül bármely kóser patás szarva alkalmas. Készülhet kos, antilop, gazella, vagy kecske szarvából, de leginkább a bozótba akadt áldozatra emlékezve a kos szarva az általános. Egyes közösségek a nagy kudu szarvát, mások a laposabb, jóval kisebb kecskeszarvat használják. A micva a sófár hangjának hallgatása, nem maga a fújás, így, ha nem tudjuk megszólaltatni, bátran töltsük le.

A sófárt viszonylag egyszerű elkészíteni, ha sikerül beszereznünk kisebb szarvat, először is főzzük ki. A főzéshez szódabikarbónát is használhatunk, 2–5 óra a főzési ideje, ezután a porcokat teljesen el kell távolítani a szarvból. Ellenőrizzük, hogy nem ereszt-e a sófár fala, töltsük meg vízzel. Szárítsuk ki teljesen. Az üreget egy zsinórral mérjük le, majd annak hosszát jelöljük be a szarv külső részén. Egy fűrész segítségével vágjuk le a végét, a belső üreg végétől két-két és fél centiméterre. Fúrjuk ki a lyukat a fújáshoz, próbáljuk ki a hangzást, és reszeljük simára a sófárt kívül-belül. A finomításhoz használjunk különböző finomságú dörzspapírt.

A gyerekekkel használhatunk papírtörlő tekercset, kissé nedvesítsük meg, formázzuk sófár szerűre, illesszünk egy kis csövet a fújáshoz, díszítsük kedvünkre. A tekercset spirálisan vágva is formázhatunk sófárt, érdemes szigetelőszalaggal bevonni, hogy kitartson az őszi ünnepekre. Kaphatóak Pesten gyereksófárok, műanyagból, illetve apró szarvból készültek is.

A sófár hangjai, melyeket az ünnepi időszakban fújnak a hosszú, a töredezett és az ujjongó, a tökió, a svurim és a trua. A sófárt a zsidóság történetében folyamatosan használták jeladásra, buzdításra és tisztelgésre. Az eluli fújás hangjai ezekből a hangokból állnak.

Tudtad, hogy a szarvat koptatniuk kell az állatoknak, mert nem vedlik le, mint a szarvasok az agancsot?

 

Sófármese

Egy lengyel munkatáborban raboskodott Itzhak Finkler rabbi, aki úgy gondolta, hogy szörnyű helyzetük ellenére a zsidóknak hallaniuk kell a sófár hangját. Lefizetett egy lengyel őrt, hogy hozzon neki a vágóhídról egy szarvat, bármilyen párosujjú patásét, csak ne tehénét. Az őr hozott egy bikaszarvat, ami szintén nem alkalmas sófárnak. Még több pénzért újra elment, és elhozta egy kos szarvát. Szerszám nélkül, egy munkatáborban a rabbi megkérte a lőszergyárban dolgozó Moshe Winterert, hogy az ottani gépekkel munkálja meg a szarvat. Moshe tudta, hogy, ha meglátják, hogy mást csinál a gépeken, mint lőszert, azonnal kivégzik. Összeszedte minden bátorságát és suttyomban, óvatosan, rejtve-fedve mégis elkészítette a sófárt. Moshe túlélte, és Izraelbe költözött, vitte magával a sófárját is. Ma a Yad Vashem múzeumban láthatjátok kiállítva a bátorság titkos sófárját.

Tudtad, hogy 1967-ben az izraeli hadsereg tábori főrabbija, Slomo Goren sófárfújással ünnepelte a Siratófal felszabadítását?

 

Állatok újéve

Elul hónap elseje az állatok újéve. A négy újév közül Elul hónap elseje Ros Hásáná le Behema, azaz a háziállatok újéve. A Misna ugyanabban a részben határozza meg az állatok újévét, mint Tu biSvátot, a fák újévét. Eredetileg mindkét dátum a tized beszolgáltatásának időpontja volt. Mára a Tu biSvát a fák újéve a fák tiszteletéről és védelméről, a környezetünk és a természet ünnepléséről is szól. A Ros Hásána le Behema szólhatna az állati jólétről, az állatok tiszteletéről, melyet mostanában a nagyüzemi körülmények között tartott állatok esetében egyre inkább elfelejtünk. Szóljon az állatok újéve minden házi és nem házi állatról, beszéljünk gyermekeinkkel az állatvédelemről és arról, hogy a zsidó vallásban az állatokkal való jó bánás micva, azaz parancsolat.

Egyes közösségek széder vacsorát tartanak Alef b’Elul tiszteletére.

Tudtad, hogy a behema szó az eredetete a magyar behemót szónak?

Gyermeksarok

Vigyázz, kész, sófár!

Orbán Anna