Lassan beköszönt Ros Hásáná ünnepe. A lelki felkészülés mellett itt az ideje, hogy a konyhában is megtegyük az előkészületeket! Tervezzük meg a menüt! Ellenőrizzük a készleteinket! Nézzük át, hogy mi van otthon, és mi az, amit feltétlenül be kell szereznünk! Írjunk bevásárlólistát, hogy a felesleges kiadásokat elkerüljük! Minél előbb vásároljunk be! Amit előre be tudunk szerezni, azt bátran vegyük meg, és tegyük félre otthon. Készítsük elő, amit csak lehet! Ne feledjük, saját magunk helyzetét és munkáját könnyítjük meg vele! Ha át kell válogatni, akkor válogassuk! Szitáljuk át a lisztet és tegyük zárható dobozba! A fűszernövényeket is előkészíthetjük, áztassuk be, vágjuk apróra, tegyük a fagyasztóba, mikor pedig szükségünk van rá, vegyük elő és használjuk fel bátran. A húsokat már napokkal előtte bepácolhatjuk. A marhahúsnak például határozottan jól áll, ha akár egy héttel ünnep, azaz jantev előtt már pácban hagyjuk!
Ros Hásánától a Tóra örömünnepéig, azaz Szimchát Tóráig, vagyis közel egy hónapon keresztül szimbolikus ételekkel kezdjük az étkezéseinket. Az év közbeni hosszúkás kalácsot most kerekre fonjuk, és többnyire mézzel, mazsolával édesítjük, ezáltal is jelezve, szeretnénk, ha az évünk teljes, kerek és egész lenne!
Alma, méz, gránátalma, halfej, sárgarépa kerülnek az asztalunkra!
Az étkezések elején a bárcheszt nem sóba, hanem aranyló mézbe mártjuk, kifejezve ezzel, hogy szeretnénk, ha az előttünk álló év édes lenne, mint a méz. Ugyanígy teszünk az almával is. A gránátalmát magában is ehetjük, de felhasználhatjuk akár sültekhez, és salátáinkat is gazdagíthatjuk vele. A gránátalma magjainak száma pontosan 613, mint a Tórában szereplő parancsolatok száma, de jelképezi azt is, hogy érdemekben is gazdagodjunk az újévben. A halfej, hogy elsők legyünk a micvák teljesítésében, és ne csak a többiek követői, hanem minket kövessenek!
Receptek
Mazsolás foszlós kalács
Hozzávalók:
- 80 dkg finomliszt
- 20 dkg BL80-as liszt
- 3 teáskanál só
- 2 tojás
- 2 evőkanál puha vaj vagy margarin
Menütől függően:
- kb. 6 dl langyos tej (használhatunk növényi tejet) vagy langyos víz
- 2 teáskanál cukor
- 1 csomag vaníliáscukor
- 4 dkg élesztő
- mazsola (ízlés szerint).
Elkészítése:
Az élesztőt a meglangyosított folyadékba morzsoljuk, és hozzáadunk kevés cukrot, majd hagyjuk felfutni. Addig egy megfelelő nagyságú tálba szitáljuk a liszteket, hozzáadjuk a külön felütött és átvizsgált tojásokat, a margarint vagy vajat, a cukrot, a vaníliáscukrot, a mazsolát. Figyeljünk arra, hogy a sót ne közvetlenül oda szórjuk, ahová a felfuttatott élesztőt fogjuk, mert nem fog rendesen kelni a tésztánk. Ha hozzáadtuk a kovászunkat és a langyos folyadékot is, állítsuk össze a tésztát.
Miután bedagasztottuk, takarjuk le és meleg helyen kelesszük duplájára. Enyhén lisztezett felületen gyúrjuk át, nem kell erősen, majd újra kelesztjük 20 percet. Ennél a pontnál veszünk chálát a tésztánkból! Osszuk kétfelé a megkelt tésztánkat, majd a két darabot 4-4 felé és sodorjuk rudakká őket. Fonjuk a kalácsainkat kerekre a kép segítségével. Elsőre bonyolultnak tűnik, de nézzétek meg másodjára is! Nem is olyan bonyolult ez!
Gránátalma formájú zsemlécskék
Hozzávalók:
- 1 kg liszt
- 5 dkg élesztő
- kb. 3 dl langyos víz
- 5 kanál méz
- 3 tojás
- 1 dl olaj
- 1 evőkanál só
- 1 tojás a kenéshez
- 1evőkanál mák vagy szezámmag.
Elkészítés:
A lisztet szitáljuk egy tálba, majd vegyünk egy keveset belőle, tegyük egy kisebb tálba. Adjunk hozzá langyos vizet és 2 kanál mézet. Morzsoljuk hozzá az élesztőt. Miután a mézes kovászunk felfutott, öntsük a többi liszthez. Tegyük hozzá a többi mézet, az olajat, a gondosan ellenőrzött tojásokat, és a sót. Állítsuk össze a tésztánkat. Addig dagasszuk, amíg enyhén ragacsos tésztát kapunk. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy kis lisztet, de ha úgy ítéljük meg, akkor vizet adjunk még hozzá. Ha összeállt a tésztánk, fóliával takarjuk le, és egy-két órát kelesszük. Miután szépen megkelt a tészta, tegyük lisztezett deszkára és osszuk kb. 15 részre, melyből egy darabot mindjárt tegyünk is félre, ebből készítjük majd a gránátalmáink koronáit. A tésztadarabokból formázzunk kerek golyókat, és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlapra, takarjuk le és kelesszük újra fél órát. A sütőt melegítsük elő180 fokra. A tésztagolyókat kenjük meg a felvert tojással. Abból a tészta részből, amit félretettünk, készítsünk kis golyókat, annyit, ahány zsemle van. Minden zsemle tetejére tegyünk egy kis tésztagolyót, és azt is kenjük meg tojással. Éles és tiszta ollóval vágjunk be a kisebb golyókat, a képen látható módon. A tetejére szórjunk mákot vagy szezámmagot. Körülbelül 25 percig süssük, amíg meg nem pirul.
Almáspite
Hozzávalók a tésztához:
- 50 dkg liszt
- 25 dkg vaj vagy margarin
- 15 dkg cukor
- 1 csomag vaníliáscukor
- 1 csomag sütőpor
- 2 db tojás
A töltelékhez:
- 1 kg alma
- 15 dkg porcukor
- 1 db citrom
- 1 teáskanál fahéj
Az almáspite elkészítéséhez a sütőporral elkevert lisztet összemorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a tojásokat, jól összegyúrjuk és fóliába csomagolva, hűtőben egy órát pihentetjük. Amíg a tészta pihen, addig hámozzuk meg az almát, reszeljük le, facsarjuk rá a citrom levét és a cukorral, a fahéjjal és a lereszelt citromhéjjal ízesítjük. Tíz perc után finoman kinyomkodjuk belőle a levet. A tésztát két részre osztjuk, egyharmad-kétharmad arányban, és lisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtjuk. A nagyobb tésztalapot kikent tepsibe fektetjük, egyenletesen elosztjuk rajta az almás tölteléket, majd végül beborítjuk a másik tésztalappal. Az almás pite tetejét megkenjük a felvert tojással, villával finoman megszurkálgatjuk, és megrajzoljuk a rácsokat. Végül a 190 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
Lékoch, mézes sütemény
Alaposan összekeverünk 1 pohár mézet, 1 pohár olajat és 1 pohár cukrot, majd hozzáadunk 3 tojást, 1 pohár feketekávét, 1 csomag sütőport, és 3 és fél pohár átszitált lisztet. Egy-egy kiskanál fahéjjal és szerecsendióval, fél kiskanál szegfűszeggel és negyed kiskanál gyömbérrel ízesítjük. Végül belekeverünk egy pohárnyi, előre beáztatott mazsolát is. Sütőpapírral bélelt tepsiben, 180 fokon készre sütjük.
Én szívesen használom a Mézes sütemény fűszerkeveréket, ezekhez a süteményekhez.