Kérem tisztelettel, micsoda társaság: Karesz, aki ott volt a magyar beat születésénél, a Király, akiről Chuck Berry egy közös fellépésen azt mondta: „Ő a legfeketébb hangú fehér énekes, akit valaha hallottam”, és egy dal, mely stílust teremtett. De menjünk csak szépen sorban.

Budapesten, 1946. november 8-án született Frenreisz Károly rockzenész, zeneszerző. Édesapja, Frenreisz István (1907-1982) kórházi főorvos, míg édesanyja a híres Gundel-vendéglős dinasztia sarja, Gundel Katalin (1910-2010). Freinreisz féltestvére a színészkirály, Latinovits Zoltán, ugyanis Gundel Katalin 1930-ban házasságot kötött Latinovits Oszkár földbirtokossal, és 1931. szeptember 9-én, Budapesten életet adott első gyermekének, Latinovits Zoltánnak. Az édesapa gyermeke születése után nem sokkal, 1932-ben elvált nejétől, és elhagyta a családot. Katalin 1941-ben újra férjhez ment, ekkor Frenreisz István orvoshoz, akitől még két gyermeke született: István, aki Bujtor István (1942–2009) néven színész, mindannyiunk Ötvös Csöpije lett, és Frenreisz Károly, mai egyik főszereplőnk.

Frenreisz Károly

Frenreisz először zongorázott, majd klarinéton és szaxofonon tanult meg játszani, majd végül a basszusgitározást is elsajátította. 1965-67-ig zenélt a Metróban. A Metró a magyar beatkorszak egyik legjelentősebb együttese, az Illéssel és az Omegával szokták őket egy sorban említeni. A három legenda 2001. június 2-án tartott közös koncertet a budapesti Népstadionban, DVD-n még el lehet csípni az anyagot, illetve a legnagyobb videómegosztó oldalon egy-két ízelítő felvétel is fellelhető.

Hősünk 1971-ben alapító tagja volt a Locomotiv GT-nek, melynek 1973 januárjáig basszusgitárosa, fúvósa, énekese. A legendák szerint Frenreisz ötlete volt a zenekar létrehozása, ő írta meg a Locomotiv GT első slágereit (Boldog vagyok, Érints meg), és az ő egyik dala kapcsán kapta első nemzetközi fesztiválmeghívását a zenekar. Az LGT-t követte a Skorpió zenekar megalapítása, amely a mai napig kisebb-nagyobb megszakításokkal aktív. Ő a frontembere és a zenekarvezetője is az együttesnek. Így szólt hozzám a dédapám, A folyóparton ülve, Azt beszéli már az egész város, hogy csak a legnagyobb Skorpió számokat említsem. Frenreisz munkásságát több elismerés is kíséri: Budapest díszpolgára (2012), A Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2015), Fonogram Életműdíj (2016), Kossuth-díj (2017).

Frenreisz Károly a kép közepén

Második ünnepeltünk, Deák Bill Gyula Artisjus-díjas magyar blues-énekes. Gyakran „a magyar blueskirály” jelzővel illetik, de Bill Kapitánynak vagy egyszerűen csak Bill-nek is szokták szólítani. Deák Gyula 1948. november 8-án született Budapesten, Kőbányán. Fiatalkorában Beatlest hallgatott, majd áttérve a Rolling Stonesra, megismerte a rockzenét. Később megszerette a bluest is. Fiatalon énektanárokhoz járt, akik mind operaénekest szerettek volna kihozni Bill hangjából, ám ez neki nem tetszett, így leszokott az énektanulásról. Pályafutása során nagy hatással volt rá Jimi Hendrix, valamint Radics Béla és Orszáczky Miklós is. A kőbányai Sztár együttesben külföldi dalok éneklésével kezdte pályafutását, majd később mint dzsesszénekes a Napsugár, a Wanderers és a Loyd zenekarokban énekelt, de első komolyabb együttese a Syrius volt. 1979 nyaráig vendégként lépett fel a Hobo Blues Banddel, később viszont állandó tagja lett a zenekarnak.

Hobo és Deák Bill egy színpadon

Kezdetben a rock és a bluesmuzsika klasszikusait, Rolling Stones-, Doors-, Hendrix-, Cream-nótákat játszottak magyarul, Földes László „Hobo” fordításában, de Kex nóták is szerepeltek műsorukon. Először ezzel a zenekarral lépett fel nagyközönség előtt az 1980-as évek elején, s ekkor vált elismert énekessé. Filmszerepet kapott az ’81-es Kopaszkutya című Szomjas György filmben, aminek zenei anyaga csak tizenkét évvel később jelenhetett meg lemezen. 1983-ban még szélesebb ismertségre tett szert Torda táltosának szerepében a Szörényi LeventeBródy János rockoperában, az István, a királyban, melyben nagyszerű alakítása és hangja lenyűgözte a közönséget. 1983-ban kezdte el szólópályáját, Rossz vér címmel megjelentette első szólólemezét, majd 1986-ban a Mindhalálig blues című albummal jelentkezett, s megalapította a Bill és a Box Company-t Bencsik Sándorral (a P. Mobil és a P. Box egykori tagjával). Egy évvel később, 1987-ben a Deák Bill Blues Band frontembere lett, amivel Dániában és az egykori Nyugat-Németországban is fellépett, s az 1990-es évektől kezdve vidéken és Budapesten is nagy sikerrel koncertezik ezzel az együttesével.

A Hobo Blues Band több lemezén is szerepel, többek között a kultikus duplalemezen a Vadászaton. Hoboval, Földes Lászlóval – számos dalának szövegírójával – nem igazán tudják egymást elengedni. Néhány évente van közös fellépésük. E sorok szerzője megszámlálhatatlan alkalommal látta e két kiválóságot közös koncerten, két saját fotót is mutatok, egy 2016-os és 2018-as fellépésről. Bill egyedülálló tehetségét és csodás művészi pályáját egyebek mellett az alábbi elismerések is jelzik:

 

A naptárba pedig tessenek szépen bevésni: 2023. november 18., Budapest, Papp László Aréna: Deák Bill Gyula: Bill 75.

 

Mai harmadik ünnepeltünk, pedig egy dal, a Led Zeppelin „Stairway to Heaven”-je, mely 1971. november 8-án jelent meg először a Led Zeppelin IV. albumon. A dal jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni, 2000-ben a VH1 100 legjobb Rock Sláger listáján a szavazók a harmadik helyet ítélték meg a dalnak. A Rolling Stone magazin Minden idők 500 legjobb dalának listáján a 31. helyezést érte el. Az 1970-es években ez volt a legtöbbet kért dal az amerikai rádiókon, annak ellenére, hogy az államokban nem jelent meg kislemezként. 2007 novemberében a Mothership válogatáslemez promóciós letöltésének kapcsán a Stairway to Heaven a 37. lett a brit kislemezlistán.

A Led Zeppelin zenekar

Ehhez képest a következő beszélgetést folytattam a 15 éves lányommal a kocsiban, miközben ez a dal szólt.

Apa, mi ez a borzalom, kapcsold már át, mindjárt bealszom rajta!

Esztike, várjál szépen, mindjárt lesz tempósabb rész. Egyébként úgy hallgasd, hogy több mint ötven éves szám. Klasszikus, irányt mutató.

Ja, értem, akkor ezt még a dínókkal együtt hallgattad fiatalkorodban.

 

Nincs mit mondanom, inkább hallgassák meg Önök is.

ZSIMAgazin

Mai születésnaposaink: Frenreisz Károly, Deák Bill Gyula és a Stairway to Heaven

Rosta Márton
Rosta Márton