(Válaszválasztós mese)
Ahogy telt múlt az idő, Izrael fiai lassan felnőttek.
Ruben, Simon, Lévi, Júda, Dán, Naftali, Gád, Áser, Iszakár, Zebulon, József és a kis Benjámin, aki már nem is volt ekkor olyan kicsi. József tizenhét éves lett, túl volt a kamaszkoron és az apja leginkább benne látta saját magát. Az eszét, az érzékenységét tőle örökölte, ugyanazok a dolgok érdekelték, mint apját, Izraelt. Az idősebb testvérei mások voltak. Kemény, dolgos férfivá értek, vadásztak, vigyáztak a nyájra, égett a munka a kezük alatt. Nem nagyon értették Józsefet, furcsának tartották az öccsüket, és végtére is, jó okkal. József igazi különc volt. Ugyan kiment velük a nyájra vigyázni, de nem vadászott, nem érdekelték a nyilak, az íjak, a tevék, a farkasok, nagyon más volt, mint a bátyjai. Szabadidejében inkább az apja körül téblábolt, olvasott, vagy hallgatta az apja történeteit. József ráadásul kicsit árulkodós is volt. Amikor visszamentek apjukhoz, mindent elmondott a testvéreiről, amit látott, hallott.
Szerinted mit mondott József a testvéreiről?
Hogy nem levágott állat húsát ették, amíg kint laktak a mezőn.
Hogy idegen nép lányainak udvaroltak.
Hogy rabszolgának nevezték a szomszéd nép fiait.
Az apjuk viszont szerette Józsefet és meg is ajándékozta egy díszes köntössel. Különleges ruhadarab volt ez. A testvérei egyszerű ruhákban jártak, amiket maguk készítettek vászonból, bőrből, levágott állatok szőréből. József köntöse színes volt, csíkos, csillogó, finom darab. Akkoriban a ruháknak más jelentésük volt, mint ma. Ma egy király is járhat ugyanolyan ruhában, mint bárki más, akkoriban viszont csak fontos, nagyhatalmú emberek viseltek különleges anyagú, sok munkával készült, drága ruhát. Amiért József ilyet kapott, a testvérei látták, hogy nem egyenlő velük és még kevésbé szerették őt ezért.
Szerinted voltak csíkok József köntösén? A Tórában a ruhadarab neve “ketonet paszim.” A “paszim” szó a modern héberben csíkokat jelent. Válaszd ki, neked melyik magyarázat tetszik.
József köntöse csíkos volt, hiszen a “paszim” szó csíkokat jelent.
- A “paszim” szó másik jelentése szerint kézzel készült, Izrael saját kezével készítette a köntöst.
- A “paszim” szó arra utal, hogy annyira finom és vékony anyagú selyemből készült a ruha, hogy összehajtva kézben elfért.
- A “paszim” szó József jövőjét jelzi: P-Potifár, Sz-szohrim, azaz kereskedők, I- Izmae-liták, M- Midjaniták.[1]
- A “paszim” nem héber eredetű, hanem az asszír paszam szóból származik, ami a fej bebugyolását jelentette, tehát József köntösének volt kapucnija.[2]
Esténként József a csillagokat nézte, éjjelente pedig álmodott. Álmodott búzakévékről, amik álltak, majd mind meghajoltak egy kéve előtt. A testvérei azonnal megértették az álmát. “Talán király akarsz lenni felettünk?” – kérdezték Józsefet. Aztán József elmesélte a másik álmát is, ha esetleg az első nem lett volna elég: “A Nap, a Hold és tizenegy csillag leborul előttem!” Ezt az álmot hallván, Izrael megdorgálta a fiát: “Talán anyátok, én és minden testvéred leborulunk előtted a földre?”
Ezek után Izrael elküldte fiát a Sekemben legeltető tíz bátyja után, hogy nézze meg, rendben vannak-e, jól megy-e soruk.
József vette a szép csíkos/kapucnis/selyem köntösét és útnak indult. Emlékeztek még mi történt vele ezek után?
Készítsük el József csodás köntösét!
Szükségünk van egy fakanálra, színes filc, textil vagy papír csíkokra, némi festékre és ragasztóra. Vágjunk egyforma csíkokat a színes anyagunkból. Készítsük el a köntös alapját és ragasszuk fel a fakanálra úgy, hogy a domború fele legyen elől. Fessük meg József arcát. Amíg szárad, ragasszuk fel a csíkokat az alapra. Nincs szabály, minél színesebb, annál jobb. Miután felragasztottuk, ollóval kiigazíthatjuk a köntös fazonját. Tegyünk egy övet a köntös elejére, esetleg gombot is ragaszthatunk rá. A kapucnit először József homlokára rögzítsük, aztán hátul ragasszuk az alaphoz. Egy csipesszel erősítsük a kanálhoz, amíg a ragasztó meg nem köt. Díszíthetjük a köntöst színes krepp vagy selyempapír darabokkal.
Hanukai készülődés 2.
Fánk, minden mennyiségben
Készítsünk hanukai fánkokat modell gipszből vagy kerámiaporból. A modellgipszet egy eldobható pohárban kikeverjük, egy rész víz, két rész gipsz arányban. Még önthető keveréket kapunk. A süthető fánkformát befújjuk, vagy ecsettel bekenjük olajjal. A gipszet beleöntjük a formába úgy, hogy lehetőleg sima legyen a teteje. Használhatunk fém, vagy szilikon formát is, én nagyjából húsz éve vettem ezt a sütőben süthető fánkformát, ugyan fánkot nem sütöttem benne egyszer sem, de gipszöntésre remek. Egy óra alatt megköt a gipsz annyira, hogy simán kipottyan a formából. Hagyjuk egy, másfél napot száradni. Temperával, vagy akril festékkel fessük meg a fánkokat. Készülhet belőlük hűtőmágnes, hanukia, asztaldísz.
Trenderli hógömb
A hógömb nagy kedvence volt a gyerekeimnek, persze lehet, hogy inkább én szereztem be elég sokat ahhoz, hogy végül ők is megkedveljék ezeket a kis téli csodákat. Elkészíteni is nagyon egyszerű. Szükségünk van egy kisebb befőttesüvegre, egy vitaminos doboz kupakjára, egy trenderlire, ragasztóra, flitterre, glitterre, némi műhóra, desztillált vízre és pár evőkanál glicerinre.
A kupakot a befőttesüveg tetejébe ragasztjuk, arra megy a trenderli. Az üvegbe beletesszük a havunkat és némi flittert, mint Hanuka gelt lenne, ¾-ig töltjük a víz és a glicerin keverékével. Ha nem tartósra tervezzük, sima vízzel is tölthetjük. Amint megszárad a ragasztó, tekerhetjük az üvegbe és kész a hógömbünk.
Hanukai mézeskalács
Minden évben készítünk hanukai mézeskalácsokat, szerencsére már a formák is könnyen elérhetőek. A gyerekek legjobban a teljesen cukormázas mézeseket szeretik, amikre ételfestékes filccel tudnak rajzolni. Az alábbi recept garantáltan nem ragad, könnyen nyúlik, hűtőben egy hétig eláll. A mennyiségből vékonyra nyújtva nagyjából 120-140 darab trenderli, hanukia, Makkabeus harcos vagy pajzs lesz. Idén is készülnek a hanukai tevék, vagy lámák, amik biztosan elengedhetetlen kellékei voltak a felkelésnek.
Hozzávalók:
- 1kg liszt
- 30 dkg meleg méz
- 30 dkg félig olvadt vaj, vagy margarin
- 20 dkg porcukor
- 2 tojássárgája
- 1 egész tojás
- ½ csomag mézes sütemény fűszer
- 2 kk szódabikarbóna
- csipet só
A száraz hozzávalókat összekeverjük, majd hozzáadunk minden mást. Pár percig dagasztjuk, majd 6-8 adagra szedjük a tésztát. Gömböt formázunk belőle, lelapítjuk és becsomagoljuk. Azonnal nyújtható. 170 fokos sütőben a vékonyra nyújtott formák 8-9 perc alatt elkészülnek. Kihűlés után a két megmaradt fehérjét félig felverjük, fél citrom levét és egy csipet sót adunk hozzá. 20 dkg porcukorral 10 percig keverjük, hogy ne maradjon cukorcsomó az írókánkban.
Zacskóba töltjük, csipesszel elzárjuk a felfelé áramló cukormáz útját, sarkát levágjuk és indulhat a “mázolás”.
Kissé kekszszerű lesz, viszont, ha fél centiméteres vastagságúra nyújtjuk, akkor klasszikus, puha mézeskalácsot kapunk.
Jegyzetek:
[1] Bereshit Rabbah, 84:8
[2] Naftali Herz Tur-Sinai (1886-1973)
Jó szórakozást, boldog Hanukát kívánok!