Hanuka ünnepének lényege a csoda hirdetése. A csodáé, mely a Szentélyben történt. Mint azt már jól tudjuk, az egy napra elegendő olaj nyolc napig égett. Erre a csodára emlékezve a főzés és sütés során is előnyben részesítjük az olajban készült ételeket. Mindenki szereti a lángost, palacsintát, a tócsnit, a latkeszt. De ha Hanuka, akkor szufgánijá, azaz fánk! Szalagos, csöröge, lyukas, töltött, mindegy milyen fajta, csak fánk legyen!

Szokás még, hogy tejes ételeket is készítünk az ünnep nyolc napja alatt. Ezzel nemcsak a menüt tesszük változatosabbá, hanem egyúttal így emlékezünk a betuliai Juditra és az ő hőstettére. Judit, egy páratlanul szép és bátor, istenfélő zsidó özvegyasszony volt. A város mellett felsorakozott görög csapatok vezetőjét Holofernésznek hívták. Mikor az általa vezetett sereg a várost ostromzár alá vette, az éhség és szomjúság sokakat megölt. Judit az éj leple alatt kilopózott a városból és az ellenség táborába ment, ahol elhitette Holofernésszel, hogy az ő győzelmére számít. A vezér egyre inkább megbízott benne és szabad járást biztosított neki a táboron belül. Pár nap után Judit lakomára hívta Holofernészt, akit miután elbűvölte az asszony szépsége, örömmel tett eleget a meghívásnak! Judit sós sajtokkal etette meg őt, majd amikor a hadvezér megszomjazott a sok sajt után, erős bort hozott neki, és tulajdonképpen lerészegítette. A sok alkoholtól elálmosodó Holofernész lefeküdt aludni, Judit pedig várva az alkalomra, nem is késlekedett, egy karddal levágta a Holofernész fejét. Amikor a katonák megtalálták megölt vezérüket, mindent hátrahagyva elmenekültek.

A Talmud tanúsága szerint ugyancsak ebben az időben élt Hanna, a hős anya, kinek hét fiát a szeme láttára ölték meg, de nem volt hajlandó rábírni őket, hogy megszegjék a Tóra előírásait (Talmud, Gitin 57b). Emlékezve a hős asszonyokra, Juditra, Hannára és valamennyiükre, akik férjeiket rávették a szabadságharcra, szokás, hogy a hölgyek nem dolgoznak, nem végeznek semmilyen munkát, amíg a hanukai gyertyák égnek!

 

Mielőtt bedagasztjuk a fánktésztánkat, tanuljunk egy kicsit az olívaolajról!

A Talmudban olvashatjuk:

Miért mondják Izrael népére, hogy olyan, mint az olajfa? Az olajfa levele sem nyáron, sem az esős időben nem esik le, Izrael nem szűnik meg soha, sem ezen a világon, sem egy következőben.

A zsidó népet ezért szokás az olajhoz hasonlítani. Hiszen jellemzően más folyadékokkal nem keveredik, megmarad különállónak, gondoljunk csak a víz tetején úszó olajra. Az olívabogyó Izrael hét szent növényének egyike. Ezek pedig: a búza, az árpa, az olíva, a szőlő, a datolya, a füge és a gránátalma.

Az olajfa élettartama több ezer év. Az Olajfák hegyén található 2000 éves fa is, mely a mai napig virágzik és termést hoz. Egy fa képes rá, hogy terméséből évente 70-80 liter olajat állítsanak elő. Izraelben az olívát nem csak étkezésre használták és használják, hanem kozmetikumokat és gyógyszereket készítettek belőle, és készítenek a mai napig. Az olívaolaj nem csak finom, de egészséges is! Mivel E- és K- vitaminokban nagyon gazdag, erősíti az izomsejteket. Reuma és ízületi gyulladás esetén is hasznos lehet. Gyomorsavcsökkentő hatása is kiemelkedő, csökkenti a koleszterinszintet.

 

A zsidó hagyományban először Jákob ősapa történetében találkozunk, az olajjal.

És fölkelt Jákob kora reggel, vette a követ, melyet feje alá tett és tette azt oszlopnak, és öntött olajat a tetejére”. 1Mózes 28:18-19.

A főpappá, a későbbiekben a próféták és királyok felkenéséhez (mesiách szó, ami felkentet jelent innen származik) is „kenőolajat”, semen hámishá-t használtak, melyből egy kicsit a fejre öntöttek. De elkészítése csak a Tórában leírtak szerint lehetett, illetve csak az arra illetékesek használhatták. A Szentélyben álló hétágú lámpásban, a menórában is ugyanilyen olívaolajat használtak, amin rajta volt a kóserságot igazoló főpapi pecsét. A harcok során az olaj tárolására szolgáló korsók összetörtek. Csupán egy korsó maradt épen, és mint tudjuk az az egy napra elegendő olaj, nyolc napig égett. Pont annyi ideig, amennyi az új olaj előállításához kellett.

 

Most pedig következzenek a receptek!

Hanukai fánk

Hozzávalók:

A sütéshez 1 liter olaj.

A tálaláshoz: porcukor, baracklekvár.

De mindenki kedve szerint azzal kínálja és fogyasztja, amit a család igazán szeret!

 

Elkészítés:

Az élesztőt a cukorral és kevés langyos tejben felfuttatjuk. A többi hozzávalót egy tálba vagy dagasztógépbe tesszük. Majd hozzáadjuk az időközben felfutott élesztőt. Összeállítjuk a tésztát és félretesszük, duplájára kelesztjük. A megkelt tésztát deszkára borítjuk, chálát veszünk belőle, és körülbelül 2 cm-re nyújtjuk. Pogácsaszaggatóval vagy vastagabb pohárral kiszaggatjuk a fánkokat. Újra kelni hagyjuk őket. Közben felmelegítjük az olajat. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl forró, de hideg se, mert akkor csak megszívják magukat a fánkjaink, de nem sülnek. Mikor az olajba tesszük a fánkokat, a deszkán levő fele kerüljön felfelé, majd rögtön fedőt teszünk rá és egy percig fedő alatt sütjük. Levesszük a fedőt, megfordítjuk a fánkokat és a másik oldalát is készre sütjük. Ha megsült papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat felszívja, porcukorral meghintjük és tálcára rendezzük.

 

A szalagos fánk elkészítéséhez segítséget itt láthatsz!

 

 

Hanukai fánk II.

Hozzávalók:

Elkészítés:

Körülbelül 1,5 deci langyos cukros tejben elmorzsoljuk az élesztőt, majd felfuttatjuk. Egy nagyobb tálba szitáljuk a lisztet, morzsoljuk bele a vajat. Adjuk hozzá a 4 egész tojást, a vaníliás cukrot,  egy kanál cukrot, pici sót és reszeljük hozzá a citrom héját. Az egészet dolgozzuk össze a közben felfutott élesztővel, majd kézzel dolgozzuk tovább. Ez a művelet az egyik legfontosabb része a fánksütésnek. Ha nem állna össze a tésztánk, kevés langyos tejet adjunk hozzá. Határozott mozdulatokkal, olyan simára „verjük” a tésztát, hogy az leváljon az edény oldaláról. Szép nagy cipót formálunk belőle, és körülbelül fél óráig langyos helyen kelesszük. Ha megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, kicsit ismét megdolgozzuk, majd 15-20 percig letakarva pihentetjük. A sok pihenést megszolgálja a tészta, mert így lesz majd könnyű és levegős. Körülbelül 1,5-2 centiméter vastagra kinyújtjuk, majd kiszaggatjuk. A kiszaggatott formákat ismét pihentetjük körülbelül 15 percig, majd forró olajban kisütjük, egyszer fordítsuk meg. Porcukorral, baracklekvárral tálaljuk.

 

Sajnos előfordulhat, hogy valaki nem fogyaszthat bő olajban készült ételeket, például betegség okán.  Vagy kevesebbet fogyaszthat, és szíve szerint enne, de nem mer. Számukra szeretnék közzétenni egy fánk receptet, ami olaj nélkül, sütőben készül!

Sütőben sült fánk

Hozzávalók:

Elkészítés:

Az élesztőt langyos cukros tejben felfuttatjuk. A liszthez adjuk a tojások sárgáját, a felolvasztott margarint és a porcukrot. Összeállítjuk a tésztát és a duplájára kelesztjük. 2 cm vastagra nyújtjuk, majd szaggatjuk, sütőpapírral borított lemezre tesszük, és újra kelni hagyjuk, majd sütjük. Én alsó-felső sütésen, 170 fokon sütöttem. Nem légkeverésen, mert az szárít. Porcukorral hintettem és lekvárt adtam hozzá.

 

Latkesz

Hozzávalók:

 

Elkészítés:

A burgonyát és a hagymát megpucoljuk, majd nagylukú reszelőn lereszeljük. Tiszta konyharuhába tesszük, szorosan összefogjuk és kicsavarjuk a felesleges levet belőle. Tálba tesszük és összekeverjük a tojással, liszttel, sóval és borssal ízesítjük, majd olajban kisütjük. Tejföllel kínáljuk.

 

Bombolone, de mivel egynél úgysem bírsz megállni, így Bomboloni

Illatos, lágy tésztájú fánk, úgy, ahogyan az olaszok szeretik. Nevét onnan kapta, hogy a töltött duci fánkok, mennyei ízükkel szinte felrobbannak a szánkban! A bombolone töltve a legfinomabb, a kedvelt verziók közé tartozik a nutellás, citromkrémes, pisztáciás. De az eszményi bombolone vaníliakrémmel a legtökéletesebb.

 

Hozzávalók:

 

Elkészítés:

A langyos tejet öntsük egy nagy tálba, morzsoljuk bele az élesztőt, majd keverjük el a tejben. Ezután tegyük hozzá a cukrot, az olajat, a 2 db tojást, fél narancs reszelt héját és a vaníliás cukrot. Keverjük össze az alapanyagokat, miközben apránként hozzáadagoljuk a lisztet is. Lágy, nem ragadós, jól dolgozható tésztát dagasztunk. A tésztát konyharuhával lefedjük, meleg helyen 2-3 óra alatt a duplájára kel. A megkelt tésztát enyhén lisztezett deszkán 1,5 centiméter vastagságúra nyújtjuk, egy pohár vagy egy körülbelül 8 centiméter átmérőjű pogácsaszaggatóval szaggassuk ki a bomboliniket. A fánkokat sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, fedjük le konyharuhával, majd hagyjuk 30-60 percet pihenni. A fánkokat bő olajban mindkét oldalán aranybarna színűre sütjük, még melegen cukorba forgatjuk, utána tálcára helyezzük. Egy fakanál végével átszúrjuk a fánkok közepét, vigyázva, nehogy átlyukasszuk a tészta alját. A vaníliás krémet habzsák segítségével a fánkba töltjük.

Vanília krém

Hozzávalók:

Elkészítés:

A tojások sárgáját a cukorral fehéredésig keverjük. A tejet forraljuk fel a sóval és a vaníliával. Öntsünk egy kis meleg tejet a tojáshoz, majd fokozatosan, folyamatosan kevergetve öntsük bele a tejbe. Alacsony hőfokon, folyamatosan kevergetve főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Ha rátapad a fakanál hátuljára, készen van.

 

Bombolone másképp

Ahány tájegység, annyi féle ízbomba! A következő receptben kicsit másképp készítik. Természetesen a forma nem mindig ugyanolyan, például Firenzében kissé laposabb, olyan megduzzadt korong alakú, ami viszont biztos, hogy könnyű, lágy tésztájú és nagyon-nagyon finom.

Hozzávalók:

Elkészítés: Az élesztőt egy tálkába morzsoljuk, hozzáadunk egy kevés tejet, majd simára keverjük. A kétféle lisztet kimérjük egy keverőtálba és a közepébe egy mélyedést formázunk, amibe beletesszük a tojásfehérjét, a puha vajat, a félbevágott vaníliarúd kikapart magjait, valamint a tejjel elkevert élesztőt. A tészta összedolgozása közben apránként hozzáöntjük a langyos tejet, addig, amíg sima tésztát kapunk. Lehet, hogy nem kell hozzá az egész, ez a liszttől vagy a tojások méretétől is függ. Az így elkészült tésztát langyos helyen a duplájára kelesztjük, ami kb. 1 órát jelent. Ezután a tésztát kicsit még átgyúrjuk, gombóc alakú féltenyérnyi fánkokat formázunk belőle, aztán sütőpapírral bélelt tálcára vagy tepsire tesszük őket, konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen még 20 percet kelesztjük. Olajat melegítünk, és szép arany barnára sütjük a fánkokat. Sütés után szedjük papírtörlőre, és ha picit hűlt töltsük meg a kívánt lekvárral vagy krémmel!

 

Pampuska

Hozzávalók:

 

Elkészítés:

A burgonyát megpucoljuk, kockákra vágjuk és enyhén sós vízben puhára főzzük. A kész krumplit áttörjük, és egy időre félretesszük. Egy bögre meleg tejben elkeverjük a cukrot, majd hozzáadjuk a száraz élesztőt, amit szintén elkeverünk, és 5 percig hagyjuk, hogy felfusson az élesztős keverék. Elővesszük a dagasztógépünket, és beleöntjük a fánktészta összetevőit, liszt, só, cukor, tejpor, olvasztott vaj, egy tojássárgája, az áttört édesburgonya és az élesztős keverék. Ha minden belekerült, 10 perc alatt bedagasztjuk a tésztát. Az elkészült szép sárga tésztát egy kevés olajjal átdörzsöljük, egy tálat épphogy megszórunk liszttel, és az olajos tésztát belehelyezzük. Konyharuhával lefedjük, és egy órát kelni hagyjuk. Ha megkelt a tésztánk, gyúródeszkán átnyomkodjuk, hosszú henger alakúra gyúrjuk és 10 egyenlő darabra vágjuk. A darabokból golyókat formálunk, kis labdákat, amiknek a közepét átszúrjuk az ujjunk segítségével, majd óvatosan addig húzogassuk a széleit, amíg a klasszikus amerikai üres közepű fánkkinézetet elérjük. A fánkokat újra hagyjuk kicsit pihenni, és utána bő, forró olajban mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. A meleg fánkokat fahéjas cukorban megforgatjuk, és már tálalhatjuk is őket.

 

Piaci lángos

Hozzávalók 8 db lángoshoz:

Elkészítés:

Egy tálba szitáljuk a lisztet és hozzákeverjük a sót. A közepébe mélyedést készítünk, ide szórjuk a cukrot, majd az élesztőt is belemorzsoljuk. Hozzáöntjük a kellemesen kézmeleg vizet. Kézzel vagy robotgéppel alaposan összedolgozzuk. Ne ijedjünk meg, ha ragadós marad! Így a jó, nyugodjunk meg! Amíg majd kel, addig magába szívja a vizet. Ha kellőképpen összeállt a tésztánk, akkor olajozzuk be a kezünket, és úgymond szedjük össze azt a tésztát, ami az edény falán maradhatott, majd olajozzuk le a tésztánkat. 10 perc kelesztés után már süthetünk belőle, de érdemesebb megvárni, hogy rendesen megkeljen a tésztánk, ez lehet akár egy óra is. Minél tovább kel a tészta, a sikérszálak annál jobban megszívják magukat és nem fog annyira ragadni. Ha legalább duplájára kelt már a tésztánk, akkor borítsuk olajozott felületre vagy munkapadra, és vágjuk nyolc darabra, olajos kézzel formázzunk belőlük gombócokat. Az olaj alatt csak ekkor kapcsoljuk be a tűzhelyet, mert amíg melegszik addig még kel a tésztánk. Ez a kis idő kell a gombócoknak, hogy újra keljenek és jól nyújthatóvá váljanak ragadás nélkül. Nagyon fontos a sütésnél, hogy tényleg forró és bő olajban süssük a lángosokat. Ha forró az olajunk, akkor hideg vizes kézzel finoman húzkodjuk szét a tésztát, nagyjából kör alakúra és tegyük az olajba. Biztos vagyok benne, hogy ez a mozdulat mindenkinek beugrik, aki lángost vásárol strandon, piacon vagy vásárokban! De visszatérve a sütéshez, legyünk nagyon óvatosak, nehogy a víz belecseppenjen az olajba! Ha így sütjük a lángosokat, sokkal ropogósabb lesz. Amint beleraktuk a tésztát az olajba 1-1,5 percig sütjük, amíg szép piros lesz, majd megfordítjuk és a másik oldalát is megsütjük. Ha kisültek papírtörlőre szedjük és hagyjuk lecsepegni. Fokhagymás tejföllel megkenve, sajttal megszórva tálaljuk!

Tippek: ha van olajsütőnk, nyugodtan használjuk azt a sütésnél. Könnyebb, mert be tudjuk állítani az olaj hőfokát, és a sütő biztosan azon a hőfokon tartja. A 190 fok tökéletes hőfok! Az olaj hőfokát könnyen tudjuk ellenőrizni, mégpedig úgy, ha a beledobott tészta egyből felpuffad, és gyorsan pirul, ha nem elég meleg, akkor lapos marad, látszik, hogy nem sül. Két lángos között várjunk egy picit, hogy az olajnak legyen ideje visszamelegedni.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy a tésztából chálát kell venni!

A chálá nem csak a bárchesz egyik neve, hanem elsősorban az elkészített tésztából levett kis darab, melyet a Szentély fennállása idejében a kohénoknak, a Szentélyben szolgáló papoknak juttattak. A levett tészta a háláchá szerint fogyasztásra nem alkalmas, ezért meg kell semmisítenünk. Ezt többféleképp megtehetjük. Alufóliába csomagolva egyszerűen ehetetlenségig égetjük, vagy pedig alaposan becsomagolva kidobjuk. Akkor vagyunk kötelesek a chálá levételére, ha a következő ötféle gabona valamelyikéből, illetve kombinációjukból készült lisztet használunk: búza, árpa, tönköly, rozs és zab.

A chálá levételekor a következő áldást mondjuk:

Báruch Átá HáSém Elochénu Melech Háolám, áser kidsánu bemicvotáv vöcivánu löháfris chálá min háiszá.

Áldott vagy Te, Ö-rökkévaló I-stenünk, a világ Királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal, és meghagyta nekünk, hogy leválasszuk a chálát a tésztából.

 

 

A végére egy igazán könnyű frittert, egy üdítően friss gyümölcsös fánkszerű édességet ajánlok! A receptet más néven biztosan sokan ismeritek!

Alma bundában vagy alma pongyolában.

A gyümölcsöt sűrű palacsintatésztába mártjuk és bő forró olajban sütjük. Hogy bunda vagy pongyola? Számomra a bunda túl előkelő, a pongyola pedig túl „hétköznapi”. De legyünk édesek, sikkesek, titokzatosak… úgyhogy a fritterünk neve legyen: Alma neglizsében!

 

Alma neglizsében

Hozzávalók:

2 db alma, bármilyen keményebb fajta megfelel

A tésztához:

Elkészítés:

Fahéjas cukorbevonathoz egy tálban keverjük össze a cukrot és a fahéjat. Tegyük félre használatig! Egy kis tálban összekeverjük a tészta száraz hozzávalóit. Az olvasztott vajat, a tojást, a vaníliakivonatot és a tejet a száraz hozzávalókhoz keverjük. A tésztának sima és csomómentesnek kell lennie. Vágjuk az almát nem túl vékony vagy túl vastag szeletekre, és távolítsuk el magházat és a magokat.

Egy mélyebb serpenyőben hevítsük fel az olajat. Amikor az olaj eléri a kellő hőfokot, akkor az olaj készen áll a sütésre. Ezt megint csak könnyen ellenőrizhetjük, ha egy kanál tésztát teszünk az olajba. Ha kellően forró, akkor a tészta serceg, és a tetejére emelkedik! Ha nem megfelelő a hőfok, akkor lesüllyed és a tészta egyszerűen „leázhat” az almáról! Fogjunk egy almaszeletet és mártsuk bele a tésztába, fordítsuk meg, hogy mindkét oldalát vonja be a sűrű tésztánk.

Tegyük bele az olajba, az almakarikák másodperceken belül felemelkednek és lebegve sülnek. Ha szép pirosra sültek a fritterek, szedjük papírtörlőre, és hagyjuk lecsepegni a felesleges olajat.

Forgassuk meg a fahájas cukorban és még melegen tálaljuk!

 

Most pedig szeretnék pár ötletet adni a terítéshez és a lakásunk, ebédlőnk díszítéséhez!

Nagyon szeretem a kéket és az aranyat együtt. A két szín árnyalatait használtam a dekoráció elkészítéséhez. Számomra nagyon fontos a dekoráció, mert emeli az ünnep fényét! Felhasznált alapanyagok: kék és arany csillámos dekorgumi, 6 db kék zsenilíaszál, az üvegek díszítéséhez öntapadó etikettpapírra nyomtatott „Hánuká száméách” feliratú címke, hanukageld csokoládék, apró arany csillagok.

A tányérokra szalvétából hajtogatott trenderlit tettem.

Az elkészítését itt találod!

A kék árnyalatiban játszó Dávid csillagokat dekor filclapokból vágtam ki és különböző nagyságban, és ragasztottam egymásra őket.

Bejárati ajtónkat díszíti ez a kopogtató.

Felhasznált anyagok: hungarocellkarika, kék és aranyszínű gömbök, szalag, levegőn száradó gyurma, kék csillámpor, dekopázsragasztó. A gyurmát átgyúrtam, nyújtottam kb. fél cm vastagra és sütikiszúrókkal különböző formákat „szaggattam” belőle. Száradás után dekopázsragasztóval lekentem és csillámporba forgattam, majd újra száradni hagytam. A hungarocellkarikát szalaggal bevontam, és az aljára ragasztottam a kék és aranyszínű szalagokat. A gömböket tetszőleges sorrendben ráragasztottam és a már teljesen megszáradt formákkal díszítettem.

Jó móka, ha gyermekünkkel, gyermekeinkkel díszítjük az üdítősüvegeket! A címkéket nyomtatás után ragasztjuk fel az üvegekre, ha nem tudjuk öntapadós papírra nyomtatni, akkor kétoldalú ragasztóval is tudjuk rögzíteni. De nem csak üdítősüvegekre ragaszthatjuk fel a matricákat, hanem poharakra, vagy papírtányérokra is!

 

Mindenkinek örömteli Hanukát! Hág Hánuká száméách!

Kóser ház

Fánk, latkesz, bomboloni, pampuska

2022.12.22.