Igazság és jog trónod alapja” fogalmazza meg a 89. Zsoltár.

Igazságot, igazságot kövess…” szól a felhívás! (V.M. 16/20.)

Az igazság tartós patak!” – állítja a próféta. (Ámos 5/24.)

Jaj, akik a rosszat, jónak mondják, és a jót  rossznak.” hangzik a figyelmeztetés! (Jesájá 5/20)

Ha ilyen fontos a kiejtett szó igazságtartalma, miért nem szerepel a Tízparancsolatban a hazugság tilalma?

A Talmud bölcsei megerősítették, hogy az élet produkál helyzeteket, amikor hazudni kell, amikor nem bűn hazudni.  Ha valaki, miután kimerített minden más lehetőséget és a békesség megtartásáért vagy helyreállításáért nem mond igazat, hazugsága akár érdemnek is tekinthető.

Talmud Jevámot 63.a.: „Rává felesége  állandóan bosszantotta a férjét. Ha Rává lencsét kért ebédre, babot tett elé. Ha babot szeretett volna enni, felesége lencsét főzött. Hijjá, Rává fia, mit tett miután felnőtt? Fordítva mondta azt anyjának, amit apja ebédre kért.  Ezután már azt kapta apja, amit enni szeretett volna. Apja megjegyezte: Anyád jó útra tért! Fia azt válaszolta: Én voltam, aki megváltoztattam szavaidat. Apja azt válaszolta: ahogy a mondás tartja: utódod tanít bölcsességre. De ne tegyél így, mert írva van: ….hozzászoktatják nyelvüket a hazugsághoz” (Jer. 9.4)”.

A Narbonne-i Talmudiskola vezetője rabbi Mose Jichak ben Jekutiel (XI. század ) erős kritikát fogalmaz meg a hazug emberről:

A hazug rosszabb a tolvajnál és rablónál. A tolvaj éjjel dolgozik. Láthatatlan marad. A rabló, nappal és éjjel is egyaránt. Általában egy embert rabol ki. A hazug ezzel szemben éjjel és nappal, egyetlen személyt, de akár egész embercsoportot is meglop és megrabol hazug beszédével.

A „Parparot L’Torah” című Tóramagyarázat gyűjteményben Rabbi Avraham Jisszahar a radomszki rabbi kérdezi: Miért mondta Rabbi Jehosuá ben Chánánjá (tanaita bölcs): „Nem másért jön Elijáhu HáNávi (Illés próféta), mint hogy eltávolítsa a közel levőket, és hogy közel hozza az távollévőket?”.

Ismert tény, magyarázza a rabbi, hogy az אמת  „igazság” héber betűi távol vannak egymástól. Ezzel szemben a שקר  „hazugság” betűi egymás után következnek. Nem véletlen! Napjainkban a hazugság inkább közel, az igazság viszont távol került az emberektől. Könnyebb az anyagi világot választani, mert annak javai könnyebben elérhetők. Ezzel szemben a több fáradtságot és elmélyülést igénylő szellemi világ javai távolabb kerülnek az emberektől. Azért, mert nehezebben elérhetők. Illés próféta eljövetelekor közel hozza majd a távollévőket, vagyis az igazságot, melynek betűi messze vannak egymástól. Eltávolítja a hazugságot, melynek betűi szomszédok egymással. Ekkor ér véget a hazugság világa, és az igazság világa köszönt ránk.

Tanítások

„Tartsd távol magad a hazugság szavától…” (II.M. 23/7.)

2023.02.17.