Moshe Kohn írta meg családja névváltoztatásának történetét a chabad.org oldalra. A kalandos sztori nem csak egy családtörténet, de maga a történelem.

Balról jobbra: Moshe, Yitchok Dovid( az édesapa), középen ül Yishai, a nagypapa és Nachmi, Moshe öccse

„Mi vagyunk Rosenbergék. Vagy inkább mi voltunk Rosenbergék. Mivel csütörtök, 2022, a hanukah 4. napja óta mi vagyunk Kohnék.”

– így kezdi történetét Moshe Kohn, aki gyermekkorában nagyon szoros kapcsolatban állt apai nagyszüleivel. Sokat tanították őt, meséltek neki, és azt is sűrűn megemlítették, hogy a II. világháború előtt a családot Kohn-nak hívták. „ Az évek alatt próbáltam kutatni és bizonyítékokat találni, de nem volt egyszerű. Nem sok információm volt és mivel ez még az internet előtti időkben történt, korlátozottak voltak a lehetőségeim” – írta Moshe Kohn, aki ennek ellenére nem adta fel, úgy érezte a holokauszt nem veheti el a nevüket is.

Moshe tudta nagyapja auschwitzi rabszámát, mivel az szerepelt a kanadai bevándorlási papírjaiban, de a személyi igazolványa sajnos nem került elő a haláltábor archívumából.

Tovább kutakodva, végre megtaláltam, amit kerestem – egy listát a nyíregyházi gettóban élt zsidókról, amin szerepelt a nagyapám, a szülei, a testvérei, mind egy címre bejegyezve. Ők voltak a Kohn család” – olvasható Moshe írásában.

Végezetül a magyar konzulátus segítségével nagyapja születési anyakönyvi kivonatát is megszerezte – bár pontos születési dátumát nem ismerte, a héber születésnapjából kiindulva pár tippje volt, és végül sikerrel járt.

Végül nem csak az eredeti név, de a család története is ismertté vált. A nagypapa, Yishai (Jenő) Kohn Debrecenben született 1926-ban, egy szegény, haszid családban. Nyíregyháza mellett nőtt fel a szüleivel, 3 lánytestvérével és egy fiú testvérével (két másik fiú még csecsemőként elhalálozott). Yishai kiemelkedő tanuló volt, a környék több jeshivájában is tanult. Amikor 1944-ben a nácik megérkeztek a városba, az összes zsidót deportálták Auschwitzba. A szülőket és a fiú testvért azonnal gázkamrába küldték, de a nagypapa és lánytestvére csodával határos módon megmenekültek. Úgy tűnik, hogy Yishai a háború után több személyi igazolványt is szerzett, valószínűleg extra élelmiszer fejadag reményében, illetve hogy minél több transzport listára felkerülhessen, hogy elhagyhassa Európát.

Yishai és Gitel Rosenberg, a Kanadában élő házaspár

Végül megkapta a kanadai vízumot  Jenő Rosenberg néven, egy olyan születési dátummal, ami valós koránál jóval fiatalabbnak mutatta őt – valószínűleg így tudott beférni egy gyermek-transzportba. Montreálban telepedett le, megnősült, Rosenberg néven családot alapított.

És most unokája fáradhatatlan kutatása eredményeképpen a család újra Kohn lehet, immár az Amerikai Egyesült Államokban, ahol élnek.

Magazin

Kohnból Rosenberg és vissza

2023.03.05.