Takarítás

Alig tizenpár napunk maradt Pészáhig, tehát visszavonhatatlanul elérkezett a takarítás megkezdésének napja. Sok éve pucolom a lakást Pészáh előtt és már hónapokkal korábban érzem a közelgő nagy munka súlyát. Íme néhány ötlet, hogy hogyan tegyük könnyebbé, szervezettebbé és hogyan vonjuk be gyermekeinket.

Készítsünk listát

Mindig jó, ha tudjuk, mennyi munka vár ránk, a lista készítése ilyenkor is segítség, főleg, mert nagyon jó érzés kipipálni az utolsó tételt. A pészáhi takarítást össze lehet vonni a tavaszi nagytakarítással, de a két dolog nem ugyanaz. Pészáhra hamectalanítunk és már a nagy öregek is megmondták, hogy a por nem hamec. Tehát nem cél az összes szekrény tetejének csillogóvá tétele és a könyvek egyénként portalanítása sem feltétlenül szükséges, ha nem eszik senki abban a helyiségben. Szóval takarítsunk, de megtehetjük, hogy a listánkra kizárólag a pészáhi feladatok kerülnek. Jó ötlet a hamec készlet korai csökkentése, hozzánk Purim után már nem jön be semmi, ami “lisztes”.

Vonjuk be a gyerekeket! Meglepő, de egy bizonyos korig kimondottan szeretnek takarítani, aztán ez esetenként nyomtalanul elmúlik náluk. Adjunk korukhoz megfelelő nagyságú területet a hamectalanításra, egy polcot, két fiókot, a “takarítsd ki a szobádat” nem feltétlenül célravezető. Látják, hogy a pészáhi takarítás egy hosszabb folyamat, ösztönözzük őket, hogy minél több alkalommal vegyenek részt benne, akár rövid ideig is.

Ne aggódjunk az eredményen, nem véletlenül kell gyertyával keresni a hamecot.

 

Kreatív

A korábbi években sütöttünk maceszt, készítettünk kemencét, gyártottunk tíz csapás forgót.

Ebben az évben készítsünk Arba koszot, azaz négy pohár bor díszítést és filcből Széder tálat. A pharakhoz készítsük el a sablont és vágjunk ki négy poharat. A gyerekek színezzék ki kedvükre és tegyük a Széder asztalra, vagy az ajtóra.

A filc Szédertál elkészítése remek móka, a lényeg, hogy sok színes anyagunk legyen és ügyesen bánjunk a ragasztópisztollyal. A kész mű kerülhet az asztalra, vagy vendégváróként az ajtóra.

Recept

 

Egy Széder este megszervezése nem egyszerű feladat, a főzés akár több napot is igénybe vehet. Én az utóbbi években az egyszerűségre törekszem, így erősen lecsökkent a főzésre szánt idő. Íme egy csirkeleves és egy sütemény recept, gyorsak, könnyűek és nagyon finomak.

Csirkeleves, másképp

Hozzávalók 4 személyre:

 

 

A csirkecombot bőrével lefelé egy evőkanál olajon a leveses lábosban pirítani kezdjük. Amikor a bőr szép aranyszínűre sül, megfordítjuk és további öt percig pirítjuk. Ekkor hozzáadjuk a nagy fej vöröshagymát, melyről csak a gyökér maradványt távolítjuk el, a héját nem, a fokhagymát, karalábét és a burgonyát, paprikát, paradicsomot. Átforgatjuk néhányszor, sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük három liter vízzel. Forrásig melegítjük. Nem igazán lesz habja, ha mégis, akkor azt eltávolítjuk róla. Beletesszük a zellerszárat és az egyik csokor petrezselymet. Lassú tűzön, fedő alatt 90 percet főzzük. Ezután kivesszük a lábosból a zellert, a petrezselymet, a paprikát, a paradicsomot, a burgonyát és a karalábét. Ha az egészet leturmixoljuk, készíthetünk belőle mártást a húshoz. A sárgarépát beletesszük a levesbe és további fél órát főzzük. Használhatunk egy darab leveskockát, vagy minimális ételízesítőt, de anélkül is ízes, szép színű levest kapunk. A főzés vége előtt valamennyi vizet pótoljunk. Ha maceszgombócot készítünk, azt semmiképpen ne a levesbe főzzük, mert felszívja.

 

Sütés nélküli macesztorta, párve, tojásmentes

 

Az egyik legsikeresebb receptem, elronthatatlan, mindig nagy sikere van és a gyerekek imádnak maceszt törni, főleg sodrófával.

Hozzávalók 8 szelet, vagy 16 darab süteményhez

 

 

A maceszt egy tálba törjük, meglocsoljuk a mézzel és az olvasztott kókusz zsírral. A borba, vagy szőlőlébe beáztatjuk a gyümölcsöt és a diót, majd 10 perc után kézzel összedolgozzuk az egészet. Egy 24 cm-es formát kibélelünk sütőpapírral, vagy frissen tartó fóliával, és a keveréket belenyomkodjuk. Az olvasztott csokoládé felével leöntjük, egy spatulával simítjuk és hűtőbe tesszük, 15 percre, kivesszük, olvasztjuk és ráöntjük a megmaradt csokoládét, majd újra hűtjük, fogyasztásig. A keverékből készíthetünk golyókat is, amiket olvadt csokoládéba mártunk, hurkapálcára tűzünk és pohárban tálaljuk.

 

 

Játék

 

Mit rejt a macesz?

(mindenízű macesz)

 

Pészáhkor néha gondot okoz a gyerekek menüje, ha már megunták a macesz pizzát és a mogyorókrémes maceszt, dobjuk fel az egyik délutánt egy íz felismerős játékkal. Készítsünk apró szendvicseket, két maceszból. Tegyünk közéjük gyümölcspépet, lekvárt, tonhalat, salátát, főtt tojást, sült húst, vagy amit csak a hűtőben találunk. A feladat, hogy a gyermek ismerje fel, hogy mit rejt a macesz. Rejtsünk el egy furcsa kombinációt, mondjuk kakaós tojáskrémet, aki azt kapja és felismeri, ő a Maceszkirály. Így megkedveltethetünk új ízeket és az egyik étkezést is megoldottuk.

 

Széder

A családi Széderek időtartama nem mindig kompatibilis a kicsikkel. Készítsünk néhány feladatot, amik kicsiknek és nagyoknak is élvezetesek.

 

Rágd formára!

Tegyünk különböző formára vágott papírt terítéskor a tányérok alá. Fejenként egy formát készítsünk, ez lehet szabályos, szabálytalan, kicsi, nagy. Amikor kicsit fáradnak a résztvevők, kérjük meg őket, hogy a maceszból rágják ki a tányéruk alatt lévő formát.

 

Széder detektív

Kártyákra írjunk fel annyi tényt a Hagadából, ahányan részt vesznek a Széder estén. Ha még a gyerekek nem tudnak olvasni, rajzoljunk. A tények között rejtsünk el néhány olyat, ami nem állja meg a helyét, például találjunk ki nem létező csapást, keserű gyökér helyett írjunk édes gyökeret. Aki figyel és felfedezi, hogy mikor hangzik el helyesen, ajándékot kap.

 

Jó készülődést és kóser Pészáhot!

Gyermeksarok

Pészáhi készülődés, tippek, praktikák

Orbán Anna