Tisztelt Rabbi, miért olvassák Peszahkor az énekek énekét? Köszönöm választ.

A Rabbi válaszol:

Az Énekek Éneke, héberül  שיר השירים  egyike a héber Biblia öt Megillá-jának, azaz szent tekercsének. A zsidó hagyomány szerint az Énekek Énekét,  Salamon  király írta, az I-ten és a zsidó nép közötti kapcsolat időtlen allegóriájaként, ahogyan egy férfi és egy nő közötti szerelem kibontakozik. Az Énekek Éneke, egy intenzíven gyönyörű tisztelgés a szerelem előtt.

Amikor a zsidó  bölcsek arról vitatkoztak, hogy mely könyvek kerüljenek be a Szentírásba, az első század híres rabbija, Akiva rabbi – korának talán legtekintélyesebb Talmud tudósa volt- azzal érvelt, hogy “bár az összes szent írás szent, az Énekek Éneke a szentek szentje”! (Misna Jadájim 3:5).

Maimonidesz, a nagy középkori orvos, filozófus, tudós rabbi, a zsidó jog talán legnagyobb kodifikátora , azt írja;

“Mi az Isten iránti szeretet megfelelő formája? Az, hogy az ember mindent elsöprő, heves szeretettel szeresse a Mindenhatót, úgy  mintha a szerelem-betege lenne.”

És erre utal Salamonamikor azt mondja: “Mert a szerelem-betege vagyok (Énekek Éneke 2:5)

De, mégis mi köze van mindennek a Peszah-hoz? Miért határozták meg a rabbik, hogy az Énekek Énekét peszahkor kell olvasni? A válasz az, hogy a Tóra, folyamatosan tájékoztat minket arról, hogy az I-ten és az ember közötti kapcsolat alapja a szeretet. I-ten azért vitt ki minket Egyiptomból, mert törődik velünk, és kapcsolatot kíván velünk tartani. Ezért emlékeztetjük magunkat folyamatosan az egyiptomi  kivonulásra az év minden napján, ugyanis ez a Mindenhatóval való kapcsolatunk alapja. I-ten mérhetetlen szeretete az Ő népe iránt, amit az fejezett ki, hogy kiszabadított minket az egyiptomi rabszolgaságból, és az Övéivé tett minket.

Ezt olyan ékesszólóan írja le Salamon király fenséges dicshimnusza hogy nem véletlen, hogy az Énekek Éneke a  legmegfelelőbb a peszah ünnepéhez. A héber אהבה “szeretet” szó számértéke 13, az אחד “egy” szó számértéke ugyancsak 13, ami még inkább kifejezi a két fogalom közötti kapcsolatot. Ezenkívül a héberben az ének szó a שִׁיר ami a שַׁרשֶׁרֶת szóból származik és egymásba fonódó láncot jelent, mert az ének összeköti az egyik láncszemet a másikkal, ahogyan a szerelem is az összekapcsolódásról szól, az egy I-tenhez.

A Rabbi

A Rabbi válaszol

Mindent elsöprő heves szeretet

2023.04.19.