(és egy kis peszach)

„Kövéren és kopaszon

A hangerőt már nem bírom

De ha már eljöttetek

Egy kicsit még ilyen leszek

Elkopik a bőrnadrág

A hosszú hajat levágják

Meghíznak a rockerek

Akkor is ilyen leszek”

 

Nos, a múlt héten hatvanadik jubileumi születésnapját ünneplő Metallica énekes, ritmusgitáros James Hetfieldre szerencsére nem igazak a P. Mobil Rocktóberének örökbecsű sorai: ereje teljében, egy gramm súlyfelesleg nélkül, bár egy kicsit már szürke hajárnyalatba csavarodva, az elmaradhatatlan harcsabajusszal szántja fel a színpadot és osztja a trash metalt.

A Metallica egykor…

James Alan Hetfield 1963. augusztus 3-án született Downey-ban (Los Angeles County, Kalifornia). Hetfield családja Európára is kiterjed, vannak angol, ír és német felmenői is. Hetfield apja, Virgil, kamionsofőr volt, aki később elhagyta a családot, édesanyja, Cynthia operaénekes volt. Mindketten szigorú hívő keresztények voltak, éppen ezért sok Metallica-szöveg van kapcsolatban a Bibliával. James amikor nem ír, énekel vagy hangszeren játszik, akkor kedvenc hobbijainak hódol, mint a vadászat, gördeszkázás, snowboardozás, jetskizés. Három gyermeke van: Cali (1998. június 13.), Castor (2000. május 18.) és Marcella (2002. január 17.).

A Hetfield család

A Hetfield által alapított Metallica a heavy metal egyik alműfajának, a trash metalnak az egyik alapzenekara. A trash metal az 1980-as évek elején-közepén alakult ki többé-kevésbé egymástól függetlenül az Egyesült Államokban, illetve Európában. A trash metal legegyszerűbb megközelítésben a hardcore punk és a heavy metal keveréke, de a műfaj nehezen kategorizálható. Ami többé-kevésbé általánosan jellemzi a műfajt, az a gyors sebesség, viszonylag egyszerű dalképletek, ám technikás gitárriffek a power akkordok (kvint) szinte kizárólagos használatával, a „palm muting” technika gyakori alkalmazása, nyers hangzás, agresszív ének (sokszor üvöltés), technikás, intenzív dobmunka, a duplalábgép/duplázó sűrű használata, valamint a gyakori tempó és ritmusváltások, és a műfaj nevét is adó tört ritmusok gyakori alkalmazása.

A Metallica ma

A Metallica sikeresen kinőtte nem csak a trash, hanem a heavy metal kereteit is, fősodratú „dinoszaurusz” rockzenekarrá vált. A mainstream-áttörést az 1991-ben megjelent Metallica (Black Album) hozta el; ezen a korábbiaknál rövidebb, slágeresebb dalok foglaltak helyet. A Fekete Lemez 30 milliós eladásával minden idők legsikeresebb metálalbuma lett. A Nielsen SoundScan felmérése szerint az album a kiadása óta eltelt 20 év alatt (1991–2011) a legtöbb példányszámban elkelt kiadvány lett az Egyesült Államokban. Általános vélekedés, hogy a Metallica minden idők egyik legjobb és legnépszerűbb metálzenekara. A VH1 A 20 legnagyobb metálegyüttes listáján az első helyre kerültek. Világszerte több mint 200 millió albumot adtak el, ebből 57 milliót az Egyesült Államokban. A hard rock/metal előadók közül csak az Aerosmith, az AC/DC és a Led Zeppelin adott el több lemezt az USA-ban. Az együttes a hetedik legsikeresebb zenei vállalkozás az amerikai történelemben.

 

Jó, jó, de hogy jön ide a zsidó pészach ünnepe?

Úgy, hogy a Metallica megírta pészach ünnepének történetét a Creeping Death (Lopakodó halál) című dalukban, a nóta a halál angyala szemszögéből meséli el az egyiptomi kivonulás történetét (részlet):

Creeping Death

Slaves

Hebrews born to serve, to the pharaoh

Heed

To his every word, live in fear

Faith

Of the unknown one, the deliverer

Wait

Something must be done, four hundred years

(Refrain)

So let it be written

So let it be done

I’m sent here by the chosen one

So let it be written

So let it be done

To kill the first born pharaoh son

I’m creeping death

Now

Let my people go, land of Goshen

Go

I will be with thee, bush of fire

Blood

Running red and strong, down the Nile

Plague

Darkness three days long, hail to fire

 

Lopakodó halál

Rabszolgák

Zsidók születtek szolgálni a fáraót

Figyelni

Minden szavára, félelemben élni

Hinni

Az ismeretlen szabadítóban

Várni

Valaminek történnie kell, négyszáz év

Hát legyen megírva

Hát teljesüljön be

A kiválasztott küldött ide

Hát legyen megírva

Hát teljesüljön be

Megölni az elsőszülött fáraó fiút

Lopakodó halál vagyok

 

Most

Hadd menjen a népem, Goshen földjére

Menj

Veled leszek égő bokor

Vér

Fut le vörösen és sűrűn a Níluson

Csapás

Három napos Sötétség, éljen a tűz

 

 

A dal keletkezése a legenda szerint úgy történt, hogy a zenekar tagjai az 1956-ban készült Tízparancsolat című filmet nézték, amikor a film a tizedik csapás, az elsőszülöttek halálának részéhez ért, a zenekar egyik tagja felkiáltott: „Hű, ez olyan, mint a kúszó halál!

 

Nincs más hátra kedves olvasó, mint hajakat kibontani, partvis vagy teniszütő a kézbe, terpeszállás, és indulhat a léggitározás a nappaliban, egyenletesen ugrálva a kanapén. Valamint természetesen boldog születésnapot Mr. Hetfield, bis 120!

 

Forrás

ZSIMAgazin

Mindörökké Metal: James Hetfield 60! (és egy kis peszach)

2023.08.08.