Tisri hónap első napja Ros Hásáná, az év feje, az új zsinagógai évünk kezdete. Tisri hónap tele van ünnepekkel: Ros Hásáná, Jom Kippur, Szukkot nyolc napja és természetesen a minden héten visszatérő királynőnk, a Szombat. Az ünnepekre készülhetünk előre is! Tervezzük meg a menüsorokat, amit előre be tudunk szerezni, azt bátran vásároljuk meg, tegyük félre otthon. Amit elő lehet készíteni, azzal ne várjunk sokáig, hiszen saját magunk munkáját könnyítjük meg vele!  Ha át kell válogatni, válogassuk és nézzük át, áztassuk be, vágjuk apróra, fagyasszuk le, mikor pedig szükségünk van rá, vegyük elő és használjuk fel bátran.

Ros Hásánától a Tóra örömünnepéig, azaz Szimchát Tóráig, vagyis közel egy hónapon keresztül szimbolikus ételekkel kezdjük az étkezéseinket. Bárchesz, alma, méz, gránátalma, halfej mindenképp kerüljenek az asztalunkra! Az év közbeni hosszúkás fonott kalácsot kerekre font, többnyire mézzel, mazsolával édesített bárchesz váltja fel, jelezve, hogy szeretnénk, ha az évünk teljes, egész, kerek lenne. Az étkezések elején a bárcheszt nem sóba, hanem aranyló mézbe mártjuk, kifejezve ezzel, hogy szeretnénk, ha az előttünk álló év édes lenne, mint a méz. Ugyanígy teszünk az almával is!

A gránátalmát fogyaszthatjuk magában, de felhasználhatjuk salátákhoz, vagy akár a sülteket is gazdagíthatjuk vele. A gránátalma magjainak száma pontosan 613, mint a Tórában szereplő parancsolatok száma, de jelképezi azt is, hogy érdemekben is gazdagodjunk az új évben.

A halfej jelzi, hogy elsők legyünk a micvák teljesítésében, és ne csak a többiek követői, hanem minket kövessenek!

Ezeken a napokon sokan tartózkodnak a dió fogyasztásától, mivel a héber egoz, azaz a dió szó számértéke egyenlő a chet, bűn szó számértékével, azaz 17-tel. Ezzel a távolságtartással jelezzük, hogy ezeken a napokon különösképpen odafigyelünk a bűntől való távolmaradásra.

 

Mazsolás foszlós kalács

Hozzávalók:

Elkészítése:

Az élesztőt a meglangyosított folyadékba morzsoljuk és hozzáadunk kevés cukrot, majd hagyjuk felfutni. Addig egy megfelelő nagyságú tálba szitáljuk a liszteket, hozzáadjuk a külön felütött és átvizsgált tojásokat, a margarint vagy vajat, a cukrot, a vaníliás cukrot, a mazsolát. Figyeljünk arra, hogy a sót ne közvetlenül oda szórjuk, ahová a felfuttatott élesztőt fogjuk, mert nem fog rendesen megkelni a tésztánk. Ha hozzáadtuk a kovászunkat, lassan adagoljuk a langyos folyadékot is, és állítsuk össze a tésztát, majd kezdjük el dagasztani. Ha bedagasztottuk, utána takarjuk le és meleg helyen kelesszük duplájára. Enyhén lisztezett felületen gyúrjuk át, nem kell erősen, majd kelesszük 20 percet újra.

Ennél a pontnál veszünk chálát a tésztánkból!

A chálá nem csak a bárcheszünk egyik neve, hanem elsősorban az elkészített tésztából levett kis darab, melyet a Szentély fennállása idejében a kohénoknak, a Szentélyben szolgáló papoknak juttattak. Napjainkban, mivel nem áll a Szentély, csak rabbinikus, nem pedig tórai parancsolat a chálá levétele. A levett tészta a háláchá szerint fogyasztásra nem alkalmas, ezért meg kell semmisítenünk. Ezt többféleképp megtehetjük. Alufóliába csomagolva egyszerűen ehetetlenségig égetjük, vagy pedig alaposan becsomagolva kidobjuk. Akkor vagyunk kötelesek a chálá levételére, ha a következő ötféle gabona valamelyikéből, illetve azok kombinációjából készült lisztet használunk: búza, árpa, tönköly, rozs és zab.

 

A chálá levételekor a következő áldást mondjuk:

Báruch Átá HáSém Elochénu Melech Háolám, áser kidsánu bemicvotáv vöcivánu löháfris chálá min háiszá.

Áldott vagy Te, Örökkévaló I-stenünk, a világ Királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal, és meghagyta nekünk, hogy leválasszuk a chálát a tésztából.

 

 

Osszuk kétfelé a megkelt tésztánkat, majd a két darabot 4-4 felé és sodorjuk rudakká őket. Fonjuk a kalácsainkat kerekre a kép segítségével. Elsőre bonyolultnak tűnik, de nézzétek meg másodjára is! Nem is olyan bonyolult ez!

Jótanács: ha szó szerint körbeértetek a fonatokkal, akkor nyugodtan igazítsátok a kalács alá a végeket! Sőt, egy kicsit alányúlva a közepét megemelhetitek és még szebb lesz a kalácsotok! Ha végképp nem boldogultok, az interneten sok videó van a kerek kalácsfonásról.

Az ünnepi kalácsot, a bárcheszt, mint már annyiszor említettük, többnyire kerekre fonjuk az évnek ebben az időszakában, és mézzel, mazsolával ízesítjük a teljes és édes év reményében. Sok helyen apró koronákat készítettek a tésztából, és azzal díszítették a bárcheszt, emlékeztetve az Ö-rökkévaló megkoronázására, mely az ünnepi imarend visszatérő fordulata. Máshol létra alakú kalács is került az asztalra, annak a midrásnak a nyomán, mely szerint az Ö-rökkévaló létrákat tesz az égbe, és van, akit felemel rajtuk, másokat meg levesz róluk… Ismét mások madár formájú kis bárcheszeket készítenek, mert a madár Jesájá próféta szerint a kegyelem jele.

 

Madárka formázása:

egy darab tésztát hosszabb rúd formájúra sodrunk. Majd egyszerűen egy csomót kötünk a tésztára. Formázzunk kis csőrt és mazsolát tegyünk szem gyanánt a fejre. A kismadarunk farkát képező tésztadarabot kissé lapítsuk el és éles késsel vagdossuk be. A szokott módon süssük meg, figyelve arra, hogy ne süljenek túl!

 

 

Gránátalma formájú kalácskák

 

Hozzávalók:

 

Elkészítés:

A lisztet szitáljuk egy tálba, majd vegyünk egy keveset belőle, tegyük egy kisebb tálba. Adjunk hozzá langyos vizet és 2 kanál mézet. Morzsoljuk hozzá az élesztőt. Miután a mézes kovászunk felfutott, öntsük a többi liszthez. Tegyük hozzá a többi mézet, az olajat, a gondosan ellenőrzött tojásokat és a sót. Állítsuk össze a tésztánkat. Addig dagasszuk, amíg enyhén ragacsos tésztát kapunk. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy kis lisztet, de ha úgy ítéljük meg, akkor adjunk még hozzá vizet. Ha összeállt a tésztánk, fóliával takarjuk le, és egy-két órát kelesszük. Miután szépen megkelt a tészta, tegyük lisztezett deszkára és osszuk kb. 15 részre, melyből egy darabot mindjárt tegyünk is félre, ebből készítjük majd a gránátalmáink koronáit. A tésztadarabokból formázzunk kerek golyókat, és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlapra, takarjuk le és kelesszük újra fél órát. A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A tésztagolyókat kenjük meg a felvert tojással. Abból a tészta részből, amit félretettünk, készítsünk kis golyókat, annyit, ahány zsemle van.

Minden zsemle tetejére tegyünk egy kis tésztagolyót, és azt is kenjük meg tojással. Éles és tiszta ollóval vágjuk be a kisebb golyókat, a képen látható módon. A tetejére szórjunk mákot vagy szezámmagot. Körülbelül 25 percig süssük, amíg meg nem pirul.

 

 

Tyúkhúsleves

A megszokott módon és ízlésünknek megfelelően húslevest készítünk, melybe levesbetétként kreplahot tálalhatunk. Természetesen ez nem zárja ki, hogy másfajta levesbetétet is kínáljunk. Például cérnametéltet, grízgaluskát vagy akár maceszgombócot!

 

Kreplah:

Hagyományos ros hásánái étel, melynek tésztáját 15 dkg lisztből, 1 tojásból, 1-2 evőkanálnyi hideg vízből és egy csipet sóból állítjuk össze. Ezután téglalap alakúra nyújtjuk, az egyik felére kis kupacokban rátesszük a 15-20 dkg darált húsból (lehet maradék főtt hús), 1 tojásból, apróra vágott petrezselyemmel, sóval, borssal ízesített tölteléket. A tészta másik felét ráhajtjuk a kis halmokra, a közöket lenyomkodva bezárjuk a tésztakockákat, tojásfehérjével megkenjük, majd sós vízben, vagy húslevesben kifőzzük. Forró levesben, levesbetétként tálaljuk.

 

 

 

A levesben főtt húsok mellé készíthetünk mártásokat, melyekhez főtt krumplit vagy bárcheszt is kínálhatunk!

Nézzünk néhány receptet!

Mazsolamártás

Hozzávalók:

Elkészítés:

A lisztből és a zsírból világos rántást készítünk, melyet húslével vagy másodlével húzunk fel, beletesszük a beáztatott mazsolát. A cukorral és citromlével beállítjuk az ízeket.

 

Paradicsommártás

Hozzávalók:

Elkészítés:

A lisztből és a zsiradék valamelyikéből rántást készítünk, majd hozzáadjuk a paradicsompürét és a húslével vagy a másodlével a kívánt sűrűségűre húzzuk fel. Tegyük bele az apróra vágott paprikát, nagyon jó ízt a mártásunknak! A cukorral és a fűszerekkel állítsuk be az ízeket!

 

Birsalmaszósz

Hozzávalók:

Elkészítés:

A meghámozott birsalmát felkockázzuk vagy cikkekre vágjuk, és körülbelül fél liter vízben sóval, cukorral, szegfűszeggel, fahéjjal és a szerecsendióval puhára főzzük. Kevés növényi tejből és lisztből habarást készítünk, ezzel besűrítjük, majd felforraljuk, és a többi tej hozzáadásával beállítjuk a szószunk sűrűségét. A végén citromlével ízesítjük.

 

 

Természetesen nem csak levesben főtt húsokat kell feltálalnunk! Sokan szeretik a szaftos sült húsokat. E remek fogáshoz ajánlom a cimeszt! Számtalan recept kering szakácskönyvekben, az interneten, nézzetek körül, ha kedvetek van, újítsatok egy kicsit a recepteken!

Cimesz

Hozzávalók:

Elkészítés:

Tisztítsuk meg a sárgarépát és az édesburgonyát, majd daraboljuk fel. Nem kell nagyon apróra, mondjuk inkább, hogy hagyjuk meg a rusztikus jellegét. Egy közepes tálban keverjük össze a narancshéjat, a narancslevet, a vizet, a mézet, a barna cukrot, a fahéjat, a sót és a borsot. A feldarabolt zöldségeket helyezzük a sütőtálba vagy tepsibe, és öntsük rá a keveréket. Fedjük le és tegyük a sütőbe, félóra múlva tegyük rá a kockázott vajat vagy margarint, és süssük készre.

 

Töltött kacsacomb tarhonyával, sárgarépás-aszaltszilvás-almás cimesszel

Hozzávalók a kacsacombokhoz:

Hozzávalók a cimeszhez:

 

Elkészítés: a kacsacombokat átnézzük, ha szükséges tisztítjuk őket. Az almákat megtisztítjuk és egy nagyobb tálba reszeljük, az aszalt szilvát összevágjuk, majd az almához adjuk. Egyesével felütjük a tojásokat, megvizsgáljuk és a töltelékhez adjuk. Kanál segítségével összekeverjük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát. Ez nagyon szépen felszívja az alma levét és nem szárad ki a töltelékünk. Megtöltjük a kacsacombokat, és tepsibe helyezzük őket. A fokhagymát szintén megtisztítjuk és fokhagymanyomón átnyomjuk, sót és borsot, valamint nagyon kevés olajat adunk hozzá, ezzel pedig bedörzsöljük a megtöltött combokat. 170 fokon körülbelül 80 perc alatt megsütjük.

Amíg a kacsacombok sülnek, elkészítjük a köreteket. A tarhonyát kevés olajon, „szárazon” átpirítjuk. Körülbelül egy pohár vízzel felöntjük, vigyázzunk, mert a gőz felcsaphatja a kezünket. Majd sózzuk és borsozzuk a tarhonyánkat, és annyi vízzel öntjük fel, hogy ellepje. Ezek után felforraljuk és utána lefedjük, a lehető legalacsonyabb fokozaton készre főzzük a tarhonyát. Ha szükséges, pótolni kell a vizet, és gyakran átkeverni.

A cimeszhez a sárgarépát megtisztítjuk és karikára vágjuk, az aszalt szilvát átmossuk, az almát megtisztítjuk, és nagyobb kockára vágjuk. A margarint megolvasztjuk, és a sárgarépát átforgatjuk rajta. Kevés vizet öntünk a répa alá, és hozzáadjuk az aszalt szilvát, a fahéjat, illetve a mézet, lefedjük és tovább pároljuk. Az almát a vége felé adjuk hozzá, hiszen nem az a célunk, hogy szétfőzzük. Így kellően megpárolódik és egyben is marad. A cimesz szaftjából tegyünk a tarhonyánkra is! Nem fogunk csalódni!

 

Lassan a menüsorunk végére érünk, ahonnan a sütemények sem hiányozhatnak! Ha tudjuk, és családunk is szereti, részesítsük előnyben a mézzel készült süteményeket!

 

Lékoch, mézes sütemény

Elkészítés:

Alaposan összekeverünk 1 pohár mézet, 1 pohár olajat és 1 pohár cukrot, majd hozzáadunk 3 tojást, 1 pohár feketekávét, 1 csomag sütőport, 3 és fél pohár átszitált lisztet. Egy-egy kiskanál fahéjjal és szerecsendióval, fél kiskanál szegfűszeggel és negyed kiskanál gyömbérrel ízesítjük. Végül belekeverünk egy pohárnyi, előre beáztatott mazsolát is. Sütőpapírral bélelt tepsiben, 180 fokon készre sütjük.

 

Mézes-almás kuglóf

Hozzávalók:

Elkészítés:

A tojásokat válasszuk ketté, majd a fehérjét a vízzel és a sóval verjük fel. Szórjuk hozzá a cukor felét, és verjük tovább addig, amíg jó kemény nem lesz. Szitáljuk egy tálba a lisztet, adjuk hozzá a sütőport, a fahéjat és a szegfűszeget. A tojások sárgáját habverővel verjük fel, majd adjuk hozzá a maradék porcukrot. Laza mozdulatokkal keverjük hozzá a habot, a lisztes elegyet és az olvasztott, de nem meleg mézet. Végül forgassuk hozzá a kisebb darabokra vágott almát. Az így összeállított tésztát öntsük egy kivajazott, liszttel megszórt kuglófformába, és 160 fokon süssük meg 35 perc alatt. Vigyázzunk, mert a méz miatt hamar megéghet a süteményünk. Ha szükséges, rakjunk rá sütőpapírt vagy fóliát! Tűpróbával ellenőrizzük, hogy elkészült-e a kuglófunk. Amennyiben a sütibe szúrt tűre vagy késre ragad a tészta, úgy süssük tovább. A kisült tésztát rácsra borítva hagyjuk kihűlni.

 

 

Almáspite

Hozzávalók a tésztához:

A töltelékhez:

Az almás pite elkészítéséhez a sütőporral elkevert lisztet összemorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a tojásokat, jól összegyúrjuk, és fóliába csomagolva a hűtőben 1 órát pihentetjük. Ez idő alatt meghámozzuk az almát, lereszeljük, és ráfacsarjuk a citrom levét, majd cukorral, fahéjjal és a lereszelt citromhéjával ízesítjük. 10 perc után lazán kinyomkodjuk belőle a sok levet. A tésztát két részre osztjuk, egyharmad-kétharmad arányban, és lisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtjuk. A nagyobb tésztalapot kikent tepsibe fektetjük, egyenletesen elosztjuk rajta az almás tölteléket, végül beborítjuk a másik tésztalappal. Az almás pite tetejét megkenjük a felvert tojással, villával finoman megszurkáljuk, és megrajzoljuk a rácsokat.

Végül a 190 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.

 

 

 

Kedves Olvasóim!

Ezúton köszönöm meg Nektek, hogy hétről hétre velem, velünk tartotok!

Tiszta szívemből kívánom mindannyiunknak, hogy íratassunk be az Élet könyvébe, egészségre, szerencsére, bőségre, de főleg szeretetre!

Sáná tová umetuká! Jó és édes új évet kívánok!

 

Kóser ház

Jelbeszéd az ünnepünk – II.

2023.09.14.