A házigazda németek, skótok elleni mérkőzésével elrajtolt, sokak életében egy hónapig a labdarúgó Európa-bajnokság veszi át a főszerepet. Nézők százmillió ülnek majd a televíziók előtt – nemcsak az öreg kontinensen. A nyitómeccs ráadásul nekünk, magyaroknak is fontos volt, hiszen válogatottunk is ebben a négyesben szerepel. Mint ismert Németország 5 – 1- re verte Skóciát. Izrael viszont ezúttal sem jutott ki.
A magyar csapat utolsó felkészülési találkozóját éppen az újjáalakuló izraeli együttes ellen vívta múlt héten és már az első félidőben három gólt szerzett. Miután a második játékrészben nem született több, így könnyedén nyert 3-0-ra Debrecenben. Az izraeli labdarúgók maradtak Magyarországon és néhány nappal később simán, 4-0-ra verték a fehéroroszokat Budapesten.
No, de térjünk vissza a magyar válogatotthoz, amely a selejtezőben a szerbeket, Montenegrót, a litvánokat és a bolgárokat megelőzve, veretlenül végzett a csoport élén és már az utolsó kör előtt biztossá tette, hogy ott lehet Németországban. Az A jelű csoport tagjaként szombaton 15 órakor Svájc ellen lépett először pályára, Kölnben és legnagyobb bánatunkra 3-1-re kikaptunk. Négy nappal később (18 óra) a házigazda következik Stuttgartban, majd az utolsó körben, újabb négy nap elteltével (21 óra) a skótok ellen vívja harmadik mérkőzését.
Az Európa-bajnokságon 24 csapat vehet részt, a hat, négyes csoportból az első kettő jut tovább, illetve a négy legjobb harmadik. Aztán a 16 között már a megszokott egyenes kiesés következik, hogy aztán július 14-én este ünnepelhessen a döntő győztese.
A grúzok első alkalommal lehetnek ott az Európa-bajnokságon, az albánok 2016 után már másodszor, míg a magyar válogatott zsinórban harmadik alkalommal szerepel a 24 csapatosra növelt mezőnyben.
Az első öt kontinenstornán a végjátékban csupán négy együttes vehetett részt, s a két elődöntő után a vesztesek a bronzért, a győztesek az első helyért csatázhattak. A magyar válogatottat első alkalommal, 1960-ban a későbbi győztes, Szovjetunió akadályozta meg a négy közé jutásban. Erre a tornára még mindössze 17 csapat nevezett.
Négy év múlva már 30 együttes indult csatába, s a magyar csapat Wales és az NDK legyűrése után ott lehetett a fináléban. Az elődöntőben hiába egyenlített a 84. percben Bene Ferenc a házigazdák ellen, a hosszabbításban a spanyolok megszerezték a győztes gólt. /Majd a címvédő szovjetek ellen is nyertek./ Bene aztán a bronzmeccsen is betalált, ám ezúttal az ellenfél, Dánia egalizált az utolsó percekben. A hosszabbításban viszont Novák Dezső duplája a győzelmet és a 3. helyet jelentette Magyarországnak.
Újabb négy év elteltével ismét a szovjetek jelentették a végállomást, az olaszországi négyes döntőben mégis szerepelhetett magyar. A bronzmérkőzést Zsolt István vezette.
Az 1972-es Eb nyolcaddöntőjében a románok ellen itt is, ott is döntetlenre végeztek a felek, aztán a harmadik találkozón, Belgrádban a mieink nyertek 2-1-re. A belgiumi elődöntőben – talán már mondani sem kell – ismét a szovjetek állták útját válogatottunknak, amely ráadásul a harmadik helyről döntő mérkőzésen is alulmaradt 2-1-re, a házigazda belgák ellen.
És ekkor még nem csak Pelikán elvtárs nem sejtette, hogy a nemzetközi helyzet fokozódik és 2016-ig a magyar válogatott nélkül rendezik meg az Európa-bajnokságokat, mert ezután egyszer sem sikerül továbbjutni a selejtező-csoportból. Pedig 1980-ban már nyolc együttes vehetett részt a végjátékban, s akkor játszottak utoljára a harmadik helyért is, azóta az elődöntő mindkét vesztese bronzérmes.
Aztán 1996-ban már 16 együttes szerepelhetett a kontinensbajnokságokon, a labdarúgók nem, de Puhl Sándor ott lehetett Angliában és többek között a házigazda angolok, németek elleni elődöntőjét is vezette. A mérkőzést büntetőkkel a germánok nyerték, a hazaiaktól a jelenlegi szövetségi kapitány, Gareth Southgate rontott. A magyar válogatott szereplésére még 20 évet, 2016-ig kellett várni, amikor már 24 csapat küzdött a helyezésekért. Ekkor a csoportból is elsőként jutott tovább, aztán a belgák ellen alulmaradt.
A 2020-as Európa-bajnokságot egy évvel később rendezték a COVID miatt, azonban Európa számos városa adott otthont a mérkőzéseknek, így Budapest is. Az ekkor már Marco Rossi irányításával szereplő válogatottunk három nehéz ellenféllel került egy négyesbe, a címvédő portugáloktól kikapott, a világbajnok franciákkal döntetlenre végzett Budapesten.
Majd az utolsó meccsen, akkor is Németországban, a házigazdák ellen az utolsó percekig vezetett és továbbjutásra állt. Ám jött az egyenlítés, ez pedig kiesést jelentett.
Most még mindig Rossi a kapitány, akivel két újabb mérkőzést játszott veretlenül a németek ellen válogatottunk. S bár roppant kiegyensúlyozott a csoport, a publikum továbbjutást, mi több még jobb szereplést remél. Pedig ez az a négyes, amelyben három győzelemmel, de akár három vereséggel is lehet zárni. Bizakodásra sok egyéb mellett az is okot ad(ott), hogy az írek elleni (Izrael előtti) találkozóig egymás után 14 alkalommal nem talált legyőzőre az együttes. A svájciakkal általában nem szoktak komolyan számolni, most azonban csúnya fiaskót jelentettek a magyar csapatnak. Tegyük hozzá az előző Eb egyik legnagyobb meglepetését szolgáltatva ütötték ki a franciákat. A németek a házigazdák, bár mostnem a legerősebbek. Az utolsó ellenfél, a skótok pedig a csoportkörben otthon a spanyolokat is legyőzték.
Sajnos már tudjuk, nem lesz egyszerű!
A magyar válogatott, illetve a többi csapat mérkőzéseit az M4-en követhetik végig.