Hivatalosan pénteken kezdődik a XXXIII. nyári olimpia, Párizsban a megnyitóval. S valóban fontos hozzátenni, hogy hivatalosan, mert szerdán több sporteseményt is rendeztek. Sőt, az első izraeliek, a labdarúgó-válogatott tagjai már pályára is léptek és 1-1-re végeztek Malival.
Számos sportág eseményeire még lehet belépőt venni, a legolcsóbb jegy 9500,- forintba kerül, a legnagyobb összeget, kb. egymillió forintnak megfelelő eurót annak kell leszurkolnia, aki a helyszínen szeretné látni a megnyitót, amelyet a Szajnán rendeznek. Ha már Szajna, a folyó miatt két sportágban is komoly balhé várható, ugyanis mind a hosszútávúszást, mind a triatlon úszó számát itt bonyolítanák le a szervezők, akiknek állítólag nincs B tervük. Azonban hiába költöttek 1,4 milliárd eurót tisztító- és vízelvezető rendszerre nem oldotta meg a problémákat és a hajók lefolyóiból származó ürüléktől képtelenség megtisztítani a folyót, amely büdös és fertőző. Ráadásul éppen a rossz vízminőség miatt 1923 óta tilos úszni a Szajnában.
Párizs immár harmadszor ad otthont az ötkarikás játékoknak, így London után a második triplázó lesz. Izrael viszont először szerepel Párizsban olimpián, hiszen az elsőt 1904-ben, míg az előzőt, éppen 100 éve, 1924-ben rendezték. A francia főváros mellett más városokban is versenyeznek a sportolók, a vitorlázók például a marseille-i kikötőben küzdenek az érmekért, de Lille, Lyon, Bordeaux, Saint-Étienne, Nizza, Nantes, Chateauroux is házigazda lesz. Sőt, a „Föld másik felén”, a Párizstól több mint 15 700 kilométerre lévő, Francia Polinéziához tartozó Tahiti szigeténél rendezik július 27. és 31. között a szörfösök viadalát, ugyanis ott hatalmasak, olykor veszélyesek a hullámok.
Ezúttal 32 sportág, 329 számában osztanak majd érmeket, s most többek közt olyan sportágak debütálnak, mint a break, vagy a sportmázsás (falmászás).
A Gracenote előrejelzése szerint a legsikeresebben az amerikaiak fognak szerepelni, 112 éremmel, amelyből 39 arany lesz. A magyar küldöttségtől bő fél éve még csak két aranyat vártak, áprilisban ötöt, a mostani előrejelzések szerint 7 aranyat, 6 ezüstöt és 7 bronzot gyűjt a csapat, amely így a 12. helyen zár az előrejelzés szerint. Miután csak az első harminc ország szerepel a fellelhető listán, így Izrael itt nincs hír. A Sports Illustrated minden versenyszámra lebontott listája alapján Artem Dolgopyat megvédi címét és a judós Inbar Lanir lehet sportága első bajnoka. A judósoknál a vegyes csapattól bronzérmet vár a szaklap, miként a női szörfös Sharon Kantortól (ő ugye Párizs helyett Tahiti felé vette az irányt, ott száll vízre és ott vehet részt egy mini-megnyitón is), illetve a ritmikus gimnasztika csapattól és Daria Atamanovtól egyéniben is. A hat érem szerénynek tűnhet, de ha azt vesszük, hogy Izrael az olimpiákon eddig összesen tizenhármat gyűjtött, akkor annak majd’ a fele.
Dolgopyat egyértelműen éremesélyes – mi több, az olimpiai és a világbajnoki cím védőjeként az aranyért utazik Párizsba. Inbar Lanir szintén világbajnokként áll rajthoz, ám a judóban egy pillanatnyi kihagyás sokba kerülhet, hiszen – a döntőt leszámítva – egyetlen vereség és már csak a bronzért csatázhat a versenyző. Az előző olimpián éppen bronzérmes lett a csapattal Raz Hershko, aki tavaly az Európa-bajnokságon oly sok érem után aranyat szerzett.
Ha már 2023, az atlétikai világbajnokságon a dobogó második fokára állhatott fel Maru Teferi a férfi maratonisták versenyében. Izraelben számos remek maratonista van, így ebben a versenyszámban akár érmet is nyerhet egyikük, ám nehéz dolguk lesz, főként az etiópokkal. Szintén az atléták között, akár meglepetést is okozhat az U23-as világ- és Európa-bajnok, Blessing Afrifah, aki 19.96-ot tud 200 méteres síkfutásban. Ez az idő az előző olimpián az 5. helyre lett volna elég.
A világ túloldalán versenyző Sharon Kantor idén lett világbajnok, s ezzel harcolta ki az olimpiai részvétel jogát, remények szerint éremmel térhet haza a messzeségből.
Az izraeliek, nem csak a sportfanatikusok nagy kedvence, a ritmikus gimnasztika olimpiai bajnoka, Linoy Ashram 2022-ben visszavonult, ám megvan az utód. Daria Atamanov még abban az évben bronzérmet szerzett az Európa-bajnokságon, és tavaly a világbajnokságon is.
A még mindig csupán 22 esztendős Avishag Shemberg Tokióban bronzérmes lett, tegyük hozzá, balszerencséjére a verseny elején az első kiemelttel szemben maradt alul, így már nem maradt esélye az aranyra. Ezt követően kihozta magából a maximumot azzal, hogy végül dobogóra állhatott. Jól hangolt az olimpiára, márciusban, Szófiában győzött az Európai Taekwondo Kvalifikációs tornán.
Érdemes megemlíteni még az úszók közül érdemes megemlíteni Anastasia Gorbenkót, aki júniusban, ugyan foghíjas mezőnyben, de négy aranyérmet szerzett az Európa-bajnokságon, de az idei dohai világbajnokságon is begyűjtött egy ezüstöt. Míg Adam Maraana azzal írt történelmet, hogy 1976 után ő az első arab-izraeli, aki képviselheti az országot az olimpián, s úszóként ő lesz az első. A 20 éves fiatalember 100 méteres hátúszásban áll rajthoz.
2008 után először szerepel olimpián izraeli vívó, a kétszeres junior világ- és Európa-bajnok, a 2019-es felnőtt Európa-bajnok Yuval Freilich személyében. A 29 éves párbajtőröző január végén, megnyerte a dohai Grand Prix-t Katarban, s először hangzott fel az izraeli himnusz egy arab országban.
Persze ne feledkezzünk meg a tavalyi U20-as világbajnokságon bronzérmes játékosokra épülő labdarúgókról sem. Ők már egy meccset megnyertek, a palesztinok ugyani azt szerették volna elérni a nemzetközi szövetségnél (FIFA), hogy függesszék fel Izrael részvételét minden labdarúgó eseményen. A FIFA elhalasztotta a döntést, így a csapat ott lehet Párizsban. Nem csak ott van, már túl is esett a bemutatkozáson és 1-1-es döntetlent játszott Malival, amely jóval többet támadott és veszélyeztetett, de nem sikerült győznie. A csoport tagja még Japán és az általa 5-0-ra legyőzött Paraguay is.
Itt az olimpia hivatalos honlapja!