Új mesterszakkal bővül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatási kínálata. A világszerte is az élvonalban járó intézmény Modern Közel-Kelet Tanulmányok néven indít egyéves mesterképzést. Az egyetem közleménye szerint a képzést az utóbbi évtizedek külpolitikai változásai hívták életre, ugyanis immár a magyar külkapcsolatok egyik sarokköve lett a kelet felé való nyitás, vagyis az izraeli, török és egyiptomi kapcsolatok erősítése. Ehhez a tendenciához azonban megfelelően felkészült szakemberekre van szükség, így a Pázmány elsőként kívánt reagálni a magyar kormány stratégiai fontosságú külpolitikáját segítő programmal.
Mit tartalmaz a képzés?
Ha Dubairól nem csak egy nyaralóhely jut eszünkbe, akkor a Pázmány legújabb képzése igen hasznos lehet számunkra. A komplex, egyéves, levelező tanrendben zajló oktatáshoz a pályázó hallgatóknak minimum 60 kredit szükséges az alábbi területekről:
- társadalomtudományi alapismeretek: szociológia, pszichológia, filozófia, antropológia,
- pszichológia,
- jogi-igazgatási ismeretek: közjogtudomány, alkotmánytan, közigazgatástan, közpolitika,
- gazdasági jog,
- gazdasági ismeretek: közgazdaságtan, makro-, mikroökonómia, vállalatgazdaságtan,
- pénzügytan,
- politikatudományi ismeretek: politikai gondolkodás, politikatörténet, nemzetközi tanulmányok,
- történeti, kulturális és nyelvtudományi ismeretek, gazdaság-, társadalom- és kultúrtörténeti
- ismeretek, nyelvtudományi, filológiai ismeretek.
A szak célja, hogy a kormány Keleti-nyitás politikáját olyan szakemberek segítsék, akik kellőképpen tájékozódtak a közel-keleti régió országait meghatározó és az országok politikai döntéshozóit befolyásoló alapvető politikai, gazdasági és társadalmi kérdésekben, valamint ismerik az ott élők mindennapjait érintő aktuális vallási-, társadalmi- és kulturális kérdéseket. Ezzel a komplex tudással és korábbi képzések alapjaival gazdasági, jogi, külpolitikai szinten tudják formálni a közvéleményt illetve a döntéshozókat a képzésen résztvevők olyan, a mindennapjainkat is érintő kérdésekről, mint a globális felmelegedés, migráció, demográfiai változások vagy a terrorizmus elleni küzdelem.
Komplex nyelvtanulás, komplex képzés
A Pázmány képzésében alapvetően szükséges a nyelvtanulás is, fontos hogy legalább olvasási szinten elsajátítsanak legalább egyet az arab, perzsa, héber vagy török nyelvek közül, hogy megbízható, első kézből származó információkkal segítsék a döntéshozókat. Ez adja a mesterképzés különlegességét is, ugyanis egy eddig soha nem látott rendszerben tanulhatnak a diákok. Hazánkban eddig csak külön intézményekben volt elsajátítható bölcsészettudományi és társadalom tudományi nézőpontokat ötvözi, így egyetlen interdiszciplináris mesterképzés keretei közé integrálja a tananyagot, ezzel is a lehető legszélesebb tudást kínálva.
Európában is hasznos a kérdés
A megszerzett tudás migrációs kérdésekben is segít eligazodni, hiszen az utóbbi évtizedekben érezhetően megnőtt az iszlám jelenléte Európában, tehát a muszlimokkal való tartós együttélés új kérdéseket vet fel, miközben kihívást jelent a jelen és a jövő generációja számára.
Modern Közel-Kelet Tanulmányok mesterképzés további részletei iránt ezen az e-mail címen érdeklődhetsz: dobos.karoly@btk.ppke.hu