Aris San, eredeti nevén Aristides Seisanas 1940. január 19-én született a görögországi Kalamata városában és 1992. július 25-én halt meg Budapesten. Rajongói közül azonban sokan úgy vélik, hogy a New York-i Flushing temetőben álló sírköve alatt senki nem fekszik, mert nem halt meg, nem hamvasztották el Magyarországon, hanem a világ más részén él új személyazonossággal. A halála körüli rejtélyek nem meglepők, mivel életében is titkok lengték körül attól kezdve, hogy 17 éves korában Izraelbe érkezett, egészen 52 éves korában bekövetkezett (?) haláláig. Ő volt az a gitáros, zeneszerző és énekes, aki a görög zenét Izraelben népszerűvé tette. Áldhatja nevét az a jónéhány izraeli előadó, aki az ő hatására héberre fordított görög, vagy hasonló stílusban írt daloknak köszönheti sikerét. A mai napig a görög kultúra nagyköveteként tekintenek rá, ami azért is nagy dolog, mert szülőhazája, amely 1947-ben a zsidó állam létrehozása ellen szavazott az ENSZ-ben, csak 1992-ben vette fel a diplomáciai kapcsolatot Izraellel.

Annak, amiért önként magára vállalta ezt a nemes küldetést, meglehetősen prózai oka van: a kötelező katonai szolgálat alól akart kibújni, ezért elköltözött hazájából Törökországba. A köztük lévő ellenségeskedés dacára a törökök kedvelik a görög zenét, így Isztambulban sikerült elhelyezkednie egy éjszakai mulatóban. Játszott a népszerű görög hangszeren, buzukin is, de az volt művészetében az újszerű, hogy helyette elektromos gitárt is használt. S hogy hogyan, miért érkezett Izraelbe? Keresd a nőt… Meg is találta egy török zsidó lány személyében, akibe Isztambulban beleszeretett, és mikor az családjával együtt alijázott, Aris habozás nélkül követte.

A tel-avivi Arianna mulatót abban az időben a Rakodók találkahelye néven ismerték. Itt találkoztak hétvégenként a kikötői és a piaci rakodómunkások, többségük Szalonikiből bevándorolt holokauszt-túlélő, hogy elszórakozzanak ánizspálinka, hazai ételek és zene mellett. Az utóbbiról a tulaj gondoskodott: egyenesen Athénból szerződtetett énekeseket és zenészeket. A törzsközönséget főként ez vonzotta, mert a kialakulóban lévő izraeli kultúrához nem sikerült közel kerülniük. A görög zenét viszont megkedvelték az arab országokból származó zsidók is, mert a saját kultúrájukat szégyellték, a nyugati zenét idegennek érezték; a számukra emészthetőbb görög dallamvilágot hamarabb befogadták.

Ebben a mulatóban lépett fel rendszeresen Aris, és hogy növelje népszerűségét, héberül is kezdett énekelni. Két év múlva megnősült, ám ez nem zavarta abban, hogy tovább folytassa hódításait. Munkakapcsolatból szerelmi viszony alakult ki közte és egy Aliza Azikri nevű, szintén házas énekesnő között. Mikor aztán 1970-ben kapcsolatuk kitudódott, Aris egyszerűen elmenekült a botrány elől és meg sem állt New Yorkig. Nyitott egy éjszakai mulatót, aminek gyorsan híre ment a környéken élő izraeliek körében, de Anthony Quinn, Frank Sinatra, Louis Armstrong és hozzájuk hasonló hírességek is állandó vendégei lettek.

Abban az időben, ahol egy üzlet virágzott, megjelent az olasz maffia részben pénzmosás, részben kábítószerterjesztés céljából. Aris maga is rászokott a kokainra. 1985-ben két évre börtönbe került. Szabadulása után kétségbeesetten próbált talpra állni, hogy visszafizethesse tartozását a maffiának: baromfivágóhídtól farmerüzleten át új mulatóig sok mindent megpróbált, de ezúttal semmi nem sikerült. 1992-ben európai körútra indult. Első állomása Budapest volt, ahol egy fellépése közben szívrohamot kapott. Rövid kórházi kezelés után visszatért szállodai szobájába, ahol egy újabb roham végzett vele. A mai napig tisztázatlan kérdés: természetes halállal halt meg vagy a maffia nyúlt utána, amiért nem adta meg a tartozását? Ha egyáltalán meghalt, mert bár közel sem annyian, mint Elvis Presley rajongói közül, de sokan vannak, akik hiszik, hogy Aris San megrendezte saját halálát és vidáman él a világ egy rejtett zugában. Ha így van, január 19-én tölti be 85. születésnapját.

 

Forrás

 

Íme gy 1968-as tévéfelvétele:

Magazin

A görög zene izraeli nagykövete

Somos Péter