Ferenc pápa életútja

2025. április 21-én, húsvéthétfőn, életének 89. évében meghalt Ferenc pápa, a katolikus egyház vezetője, aki régóta szenvedett súlyos betegségben. Az egyházfő április 20-án még megjelent a hívek előtt a Vatikán erkélyén. A szentatyát nem a Vatikánban, hanem a római Santa Maria Maggiore nevű bazilikában temetik majd el.

Ferenc pápa Jorge Mario Bergoglio néven született Argentína fővárosában, Buenos Airesben 1936. december 17-én. 22 éves korában csatlakozott a jezsuita rendhez, 1958-ban; 1969-ben szentelték katolikus pappá. Ő volt az első pápa, aki az amerikai kontinensről érkezett, 1998-tól Buenos Aires érseke volt 76 éves koráig. Az érsek az egész kontinensen ismert, kiemelkedő személyiség, ugyanakkor egyházmegyéjének egyszerű és hőn szeretett lelkipásztora. Egyházmegyét teljes egészében, még metróval és busszal is körbeutazta.

„Az én népem szegény, és én közéjük tartozom” – mondta nem egyszer. Papjainak mindig azt ajánlotta, mutassanak irgalmasságot és bátorságot, és tartsák nyitva ajtajaikat mindenki előtt. A legrosszabb dolog, ami az egyházban történhet – magyarázta néhány alkalommal –, hogy „önmagunkat helyezzük a középpontba”.

Ferenc pápa piemonti emigránsok fiaként jött világra: édesapja, Mario könyvelőként dolgozott a vasútnál, míg édesanyja, Regina Sivori az otthonról és öt gyermekük neveléséről gondoskodott.

Bergoglio vegyésztechnikusként végzett, majd 1958. március 11-én belépett a Jézus Társaságába és megkezdte a noviciátust. A bölcsészeti tanulmányait Chilében végezte, majd 1963-ban visszatért Argentínába, ahol filozófiából diplomázott a jezsuiták San Miguel-i Szent József Főiskoláján. 1964 és 1965 között irodalmat és pszichológiát oktatott a Santa Fe-i Szeplőtelen Szűz Mária Kollégiumban, 1966-ban pedig ugyanezeket a tárgyakat tanította Buenos Airesben a Megváltóról nevezett kollégiumban. 1967 és 1970 között teológiát tanult, és újra a Szent József Főiskolán szerzett diplomát.

1969. december 13-án Ramón José Castellano érsek pappá szentelte. 1970 és 1971 között Spanyolországban folytatta az előkészületeket, majd 1973. április 22-én a jezsuitáknál tett örökfogadalmat. Visszatérve Argentínába, a San Miguel-i Villa Barilari jezsuita egyetem és szeminárium novíciusmestere, a teológiai kar oktatója, a Jézus Társasága tartományi tanácsosa és a Szent József Főiskola rektora lett. 1973. július 31-én kinevezték az argentin jezsuiták provinciálisává. Hat évvel később újra egyetemi pályán folytatta munkáját: 1980 és 1986 között ismét a Szent József Főiskola rektora, valamint plébános San Miguelben. 1986 márciusában Németországba ment, hogy befejezze doktori disszertációját. Ezután elöljárói Buenos Airesbe, a Megváltóról nevezett kollégiumba, majd a córdobai jezsuita templomba küldték lelki vezetőnek és gyóntatónak.

Quarracino bíboros volt az, aki közvetlen munkatársának akarta őt Buenos Airesben. Ezért 1992. május 20-án II. János Pál pápa kinevezte Auca címzetes püspökévé és Buenos Aires segédpüspökévé. Június 27-én a székesegyházban maga a bíboros szentelte püspökké. Jelmondatául ezt választotta: Miserando atque eligendo (Megkönyörült és kiválasztotta), címerébe pedig a Jézus Társaságának jelképét, az IHS krisztogrammot illesztette. Azonnal kinevezték a floresi terület püspöki helytartójává, 1993. december 21-én pedig általános helynökké. Nem volt meglepő tehát, amikor 1997. június 3-án Buenos Aires coadjutor érsekévé léptették elő. Nem egészen kilenc hónappal később, Quarracino bíboros halálakor, 1998. február 28-án ő lett az érsek, Argentína prímása, az országban élő keleti rítusú hívek ordináriusa és a katolikus egyetem nagykancellárja.

A 2001. február 21-i konzisztóriumon II. János Pál bíborossá nevezte ki, címtemploma a római Bellarmin Szent Róbert-templom lett. 2001 októberében kinevezték a püspöki szinódus 10. rendes közgyűlésének püspöki szolgálatért felelős általános megbízottjává. Közben Latin-Amerikában alakja egyre népszerűbb lett. 2002-ben elutasította a kinevezést az argentin püspöki konferencia elnöki tisztségére, de három évvel később megválasztották, majd 2008-ban megerősítették egy újabb hároméves ciklusra. 2005 áprilisában részt vett azon a konklávén, amelyben XVI. Benedeket megválasztották.

2013. március 13-án választották pápává.

Néhány érdekesség Ferenc pápáról

Ferenc pápa a Hősök terén

 

Most pedig következzék tíz elgondolkodtató idézet Ferenc pápától

 

„Gyakran találkozunk a kérdéssel: milyen világot hagyunk gyermekeinkre? Talán helyesebb volna azt kérdezni magunktól: milyen gyerekeket hagyunk a világra?”

 

„Megtanultam, milyen fontos látni a nagyot a kis dolgokban, és a nagy dolgokban is foglalkozni a kicsinységekkel.”

 

„Ez mindig így van: a házasságban mindig veszekednek. Egyes esetekben még a tányérok is repülnek. Ti most nevettek, de ez az igazság. Azonban nem kell ezért szomorkodnunk. Ilyen az emberi lét. Titka azonban az, hogy a szeretet erősebb annál a pillanatnál, amikor veszekszünk. Ezért tanácsolom mindig a házaspároknak, hogy amikor veszekednek, soha ne fejezzék be a napot kibékülés nélkül. Mindig béküljenek ki! Nem szükséges az ENSZ-et hívni, hogy otthon békét teremtsenek! Elég egy kis gesztus, egy simogatás, egy köszönés, és másnap újra kezdődik a házasélet. Ilyen az élet: így kell előre haladni, bátorsággal, közösen megélve. Nagy és szép dolog ez! A házasélet csodálatos.”

 

„Gyakran jobb, ha egyszerűen lelassítunk, félretesszük a lelkesedésünket, hogy másokat lássunk és meghallgassunk, abbahagyjuk az egyik dologról a másikra való rohanást, és maradjunk valakivel, aki közben megingott.”

 

„Az együttélés művészet. Türelmes, gyönyörű és lenyűgöző művészet.”

 

„A szeretet nem romantika: a szeretet önfeláldozó, figyelmes, fáradságba kerül, a szeretet a szegények felé fordul, nagyobb öröme van abban, amit ad, mint amit kap.”

 

„Kitartani annyit jelent, mint állhatatosan megmaradni a jóban, különösen akkor, amikor a minket körülvevő valóság valami másra késztet.”

 

„Az együttérzés, a szeretet nem egy futó érzelem, hanem azt jelenti, hogy gondjainkba vesszük a másikat olyannyira, hogy azt saját bőrünkön érezzük. Azt jelenti, hogy kockáztatunk, és minden szükséges lépést megteszünk, csakhogy „közeledjünk” a másikhoz, egészen addig, míg azonosulunk vele: »Szeresd felebarátodat, mint önmagadat!« Ez az Úr parancsa.”

 

„Minden embernek joga van az élethez, minden embernek joga van az álmokhoz és ahhoz, hogy megtalálja az őt megillető helyet közös otthonunkban! Minden embernek joga van a jövőhöz.”

 

„A nők saját szemükkel nézik a valóságot, úgy, ahogy mi, férfiak nem tudjuk látni. Egy nő másképp lát egy problémát, másképp lát bármilyen dolgot, mint mi, férfiak. A kétféle látásmódnak ki kell egészítenie egymást, és fontos, hogy a megbeszéléseken ott legyenek a nők.”

Emlékezés

„Az én népem szegény, és én közéjük tartozom”

2025.04.23.