Zsidóként ismerjük a beszélő nevek fogalmát. Általában akkor használjuk, ha kimondva az illető nevét, azonnal tudjuk, úgymond egyből beugrik, hogy miről híres vagy éppen mivel foglalkozik a viselője! Nem hiszitek? Tegyünk egy próbát! Olvasd el az alább felsorolt neveket, biztos vagyok benne, hogy szinte azonnal „beugrik” kiről van szó! Estée Lauder, Ralph Lauren, Calvin Klein, Isaac Mizrahi, Michael Kors, Rotschild Klára, Donna Karan, Levi Strauss, Marc Jacobs (Louis Vuitton kreatív tervezője), Kenneth Cole Gottlieb Lea (Roth Lenke Gottex fürdőruhák), Kobi Levi. Tíz esetben azonnal tudtad, ugye nem tévedtem? Nekik a divat világában sikerült maradandót alkotni, akikre büszkék lehetünk! Ismerjünk meg közülük Judit Liebert, Kobi Levit és Estée Laudert közelebbről!
Judith Leiber
Judith Leiber, született Pető Judit, magyar származású amerikai designer, táskatervező, üzletasszony, holokauszt túlélő. Budapesten látta meg a napvilágot, 1921. január 11-én. New Yorkban hunyt el 2018-án. Édesapja üzletember, édesanyja bécsi születésű háziasszony volt. Egy nővére volt, Eva. 1938-tól Londonban, a King’s College-ban tanult vegyészetet, kozmetikusnak készült. A második világháború befejezése előtt visszatért Magyarországra, és a családi kapcsolatoknak köszönhetően egy kézműves cégnél helyezkedett el. Itt tanulta meg a bőr megmunkálását, formázását és díszítését. Ő volt az első nő, aki a kézművesszakmát elsajátította és első nőként csatlakozott a Hungarian Handbag Guildhez, azaz a budapesti táskakészítők céhéhez. 1963-ban megalapította saját cégét. Leiber híres volt ékszeres erszényeiről, melyeket gyakran Swarovski kristályokkal díszítettek, ezüsttel vagy arannyal vontak be és különféle formákkal díszítettek. Világszerte elegáns üzletekben értékesítik termékeit. Pénztárcái akár több ezer dollárba is kerülhetnek. Sok híresség, köztük Beyonce vagy Katy Perry is hordta, de ajándékozták kézitáskáit Barbara Bushnak és Hillary Clintonnak is.
Jártunkban-keltünkben Kobi Levivel
Kobi Levi Izraelben született, Tel Avivban él. Gyermekkora óta a cipők és design a szenvedélye. Középiskolás korától tervezett és készített is cipőket, igaz akkor még kartonból. 2001-ben diplomázott a jeruzsálemi Bezalel Művészeti és Design Akadémián. A diploma megszerzése óta szabadúszó cipőtervezőként dolgozik. Kobi egyedi, kreatív és innovatív lábbeliket tervez, amelyek kihívást jelentenek a dizájn, a művészet és a divat standard definíciói számára.
Ezeket a lábbeliművészeti alkotásokat Kobi 2010 áprilisában indított saját blogjára töltötte fel. A blog hamarosan önálló életet kezdett, és a világ minden tájáról érkeztek megkeresések, rendelések. Egyik este Lady Gaga stábja kereste fel emailben, hogy a Double Boot dizájnt használja Lady Gaga „Born this Way” című videoklipjében. 2011 júliusában Kobi megnyitotta stúdióját Tel-Avivban, és elkezdte eladásra kínálni eredeti terveit. A stúdióban alkot, fejleszt, és limitált kiadásokat készít terveiből. Minden pár kézzel készült, kiváló minőségű anyagokból. A világjárvány ihlette a szájmaszk mintájára készült táskát és cipőt.
„Nincs csúnya nő, csak lusta!” – Estée Lauder
A titkok és kozmetikumok nagyasszonya, kinek pontos születési idejét nem ismerjük. A mítoszt mely szerint egy európai arisztokrata család sarja, soha nem cáfolta meg. Valójában Queens negyedében született, Josephine Esther Mentzer néven, édesanyja magyar, édesapja csehországi emigráns volt. Saját bevallása szerint szégyellte szülei származását, akikről már messziről lerítt, hogy bevándorlók, az angolt is csak törve beszélték. Esther pedig mindig is vérbeli amerikai szeretett volna lenni. Apja vaskereskedésében rengeteg tanult az üzletvitelről a könyvelésről, és arról, hogyan kell a vevőkkel viselkedni és maradéktalanul kiszolgálni! Állítólag szintén magyar származású nagybátyjától leste el a különböző krémek készítésének fortélyait. Férjével, Joseph Lauderrel a konyhájukban kezdte el kikeverni a szépségápolószereket, melyeket különböző szépségszalonokban és szállodákban próbált meg értékesíteni. 1946-ban alapították meg mára már világhírűvé vált cégüket. Első nagy sikerüket az 1953-ban piacra dobott parfüm hozta meg számukra, mely a Youth Dew nevet viseli.
A sikerek azonban soha nem feledtették el vele, hogy honnan indult, és mekkora utat járt be! Rengeteg időt töltött a pult mögött és rendületlenül hitt abban, hogy a sikerének egyik fontos tényezője a vevőkkel való közvetlen és emberi kapcsolattartás! Néhány megszívlelendő „jótanács” Estée Laudertől!
„A legszebb női arc a világon? Az Öné!”
„Nem vágyakozással és reménykedéssel jutottam el idáig, hanem megdolgoztam érte!”
„A szépség egy hozzáállás. Nincs semmilyen titok. Miért olyan gyönyörű minden menyasszony? Azért, mert az esküvőjük napján törődnek a külsejükkel. Nincs egyetlen csúnya nő sem, csak olyan, akit nem érdekel, vagy nem hiszi el, hogy ő igenis vonzó!”