Egy újabb kutatás támasztja alá, hogy az ún. zöld mediterrán táplálkozás kifejezetten jó hatással van az egészségre. Az izraeli Ben-Gurion egyetem szakemberei, azt állítják, ez az étrend még az öregedést is lassítja.
Az izraeli Ben-Gurion egyetemen 18 hónapon keresztül vizsgáltak 300 embert. A kísérletben 31 és 82 év közötti nők és férfiak voltak, akiket három csoportra osztottak. Az első olyanokból állt, akik eleve egészségesen étkeznek. A második csoportot a mediterrán étrendet követők alkották, azaz akik a zöldségeket, gyümölcsöket és halakat fogyasztanak jobbára. A harmadik csoportba pedig a zöld mediterrán étrend alapján étkezőket tették. Az ő táplálkozásuk annyiban tért el a 2. csoportétól, hogy kiegészítésként napi 3-4 bögre zöld teát, egy mankai békalencséből készített shake-et (ez magas fehérjetartalma miatt fontos), emelt adag dióféleséget fogyasztották, a vörös húst pedig teljesen kiiktatták.
A kutatás végén elvégzett MRI-vizsgálatok azt mutatták, hogy a harmadik csoport tagjainál az agysorvadásra utaló markerek sokkal jobb értéket mutattak, mint a másik két csoport tagjainál.
„Úgy tűnik, a zöld mediterrán diéta egy egyszerű és biztos módja a kor előrehaladtával jelentkező, úgynevezett neurodegeneratív betegségek, mint például az Alzheimer-kór késleltetésének”– állapította meg Dr. Alon Kaplan kutató.
„A zöld mediterrán étrend és az életkorral összefüggő neurodegeneráció közötti jótékony kapcsolat részben azzal magyarázható, hogy a növényi eredetű táplálékforrásokban rengeteg polifenol található, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő metabolitokat tartalmaznak. A polifenolok átjuthatnak a vér-agy gáton (BBB), csökkentik az ideggyulladást, és sejtproliferációt és felnőttkori neurogenezist indukál a hippocampusban” – írta a tanulmányban Prof. Shai, vezető szerző.
Egy korábbi kutatás pedig azt találta, hogy a zöld mediterrán étrendet követőknél javult az anyagcsere, jobb lett a szív- és érrendszeri állapotuk, javult a vérnyomásuk és a koleszterinszintjük is.
Hogyan étkezzünk zöld mediterrán módon?
- Teljes mértékben kerüljük a vörös húsokat
- Együnk minél több magas fehérjetartalmú zöldséget (spenót, articsóka, brokkoli, spárga, kelbimbó, zöldleveles zöldségek, répafélék, cékla, burgonya, kelkáposzta, karfiol)
- Hetente legalább egyszer együnk halat
- Fogyasszunk rendszeresen natúr dió-, és mogyoróféléket
- Étkezésünk felét gyümölcsök tegyék ki
- Gabonákból a teljes kiőrlésűt fogyasszuk
- A tojás legyen fontos része a táplálkozásunknak
- Natúr joghurt mindig fogyasztható
A kerülendők listája:
finomított vagy hozzáadott cukor
fehér liszt
margarin, finomított olajok
magas tartósítószert tartalmazó, feldolgozott ételek