Aranyak és érmek a hazai ritmikus gimnasztika Európa-bajnokságon, jó szereplés a labdarúgó Nemzetek Ligájában, óriási meglepetés kosárlabda-bajnokságban, és gyengécske szereplés a vizes vébén, Wimbledonban 25 év után senki nem került főtáblára. Sorolhatjuk egy szuszra az izraeli sport – talán – legfontosabb eredményeit az elmúlt egy hónapból.
Bár örömmel és ünnepléssel zárult a két hete Tel-Aviv-ban rendezett ritmikus gimnasztika Európa-bajnokság, ám jó két hónappal korábban még nem volt őszinte a mosoly Izraelben a sportág kapcsán. Az ország kedvence, s egyben harmadik olimpiai bajnoka, Linoy Ashram áprilisban váratlanul bejelentette visszavonulását. Pedig a hazai publikum azt remélte, hogy végre újra láthatja otthon versenyezni és aranyérmet halmozni. A csalódottságot aztán mégis a boldogság váltotta. A 16 esztendős Daria Atamanov ugyan „csak” a negyedik helyen zárta az egyéni összetett selejtezőjét, ám a fináléban remekelt és majd 1,5 pont előnnyel az élen végzett. A szerenkénti döntőkben folytatta remeklését és buzogánnyal, karikával, illetve szalaggal is ezüstérmes lett. Mi több, utóbbiban Adi Asya Katz is begyűjtött egy bronzot, továbbá, a csapat két számban is az első helyen végzett. De az utánpótlás sem adta alább, a juniorok is nyertek három aranyat.
A jelenleg is zajló budapesti világbajnokság viszont nem hozott sok sikert az izraeli úszóknak. A 2020-ban éppen Budapesten, 200 vegyesen Európa-bajnoki címet szerző, még mindig csak 18 éves Anastasia Gorbenko ebben a számban az 5. helyig jutott. Ezen túl viszont döntőbe sem került be egyetlen izraeli úszó vagy váltó. Tény, nem egy esetben is csak kicsi hiányzott ehhez, mert többen a 9. időt úszták, és így nem fértek be a nyolcas fináléba. A szinkronúszó csapat egy 5., egy 7. és egy 10. hellyel zárta a világbajnokságot.
A labdarúgó Nemzetek Ligája B csoportjában Izraelnek csak két ellenfele maradt, miután az orosz válogatottat kizárta az UEFA.
Június 2-án Liel Abada közeli lövésével Izrael szerzett vezetést Haifában, Thorir Helgason kapushibából egyenlített, majd egy VAR-ral hitelesített Arnór Sigurdsson-lövés után már a vendég Izland vezetett a második félidő elején. Bő öt perccel a vége előtt Son Weissman fejese hozta meg az egyenlítést. Tíz nap múlva, Reykjavikban kétszer is vezettek a hazaiak, ám Izrael mindkétszer egyenlített. Azaz mindkét mérkőzés 2–2-re végződött. A kettő között, Tiranában az első félidő ráadásában egy erősen véleményes büntetővel szerzett vezetést Albánia. Aztán a második játékrész harmadánál Manor Solomon egalizált, majd negyedóra elteltével a győzelmet jelentő gólt is megszerezte.
A csoportot jelenleg vezető Izraelre már csak egy mérkőzés vár, szeptember 24-én otthon fogadja Albániát. A képlet roppant egyszerű, amennyiben nyer, a három nappal későbbi, Albánia-Izland eredményétől függetlenül feljut az A ligába. Döntetlen esetén Albánia nem kaphat ki Izlandtól. Sőt, még vereség esetén is meglehet a feljutás, ha a vetélytársak döntetleneznek. De minek addig várni és számolgatni! Le kell győzni otthon az albánokat!
Még a felnőtteknél is nagyobb sikert értek el az U19-es válogatott tagjai, miután a Szlovákiában rendezett Európa-bajnokságon. Az ifjak a csoportban a szerbekkel kezdtek és csak a hosszabbításban bukták el a győzelmet (2–2), majd következtek az osztrákok, akiket viszont simán (4–2) vertek. Végül az angoloktól egy korai, 6. percben kapott góllal szenvedtek vereséget, ám ezzel is második helyen zártak. Így jöhetett az elődöntő, amelyen a franciák ellen 2–1-re nyert Izrael, s nem csak a döntőbe jutott, de biztosította helyét a jövő évi U20-as világbajnokságon, Indonéziában.
A nagyszombati (Trnava) fináléban pedig lehetőség nyílt arra, hogy az együttes visszavágjon az angoloknak a csoportmeccsek során elszenvedett vereségért.
Mielőtt erről beszélnénk, említsük meg, az izraeli fiatalok a magyarországi selejtezőn harcoltak ki a részvételt. Nem kis szerencsével. Izrael és Magyarország a nyitó körben 0–0-ra végzett egymással, a második meccsén mindkét együttes nyert. Az izraeli a következőn is, de a gólkülönbsége nem volt jó. Ha a magyarok az utolsó találkozón nyernek, ők lépnek tovább. S vezettek is a 81. percig, amikor a törökök egyenlítettek. Sőt, a ráadásban a győzelmet is kiharcolták, és Izraelt juttatták ki az Eb-re.
Szóval a döntő: öt perccel az első félidő vége előtt a legügyesebb izraeli, Oscar Gloukh szerzett vezetést. A 18 éves fiatalember a bajnokság végén rendszeresen szerepelt a Maccabi Tel Aviv felnőttjei között. Kiválóan bánik a labdával, de remekül mozgatja a társait, és gólerős is Nem csoda, hogy az idei Európa Ligát csak 11-esekkel elbukó skót Rangers is csábítja.
Amilyen jól zárult az első félidő, olyan rosszul kezdődött a második: hét perc elteltével egyenlítettek az angolok. S bár a britek többet támadtak a folytatásban, a 80. percben akár a győztes gólt is megszerezhette volna Izrael. Ez elmaradt, és jöhetett a hosszabbítás.
A második játékrész elején megint gondok akadtak, és az angolok nem kis szerencsével már a vezetést ünnepelhették, majd röviddel a lefújás előtt a harmadik gólt, és ezzel a győzelmet.
A végén – aki valaha veszített hasonlóan döntőt, pontosan átérzi… – érthetően sírva fakadtak az izraeli fiatalok az elszalasztott esély miatt. Remélhetőleg pár nap múlva értékelni tudják, hogy: labdarúgásban szereztek Európa-bajnoki ezüstérmet Izraelnek.
Hatalmas meglepetés – harsoghatták az újságcímek Izraelben a férfi kosárlabda-bajnokság kapcsán. Nem két legesélyesebb csapat egyike nyerte a bajnokságot. Ráadásul ezt már a döntő előtt lehetett tudni, hogy így lesz. Ugyanis sem a Maccabi Tel-Aviv, sem a Hapoel Jerusalem nem jutott be a fináléba. Előbbi megnyerte az elődöntő első meccsét, aztán simán kikapott Herzliya-n, majd a harmadik meccsen, hazai pályán még nagyobb, 22 pontos verést kapott. A fővárosiak buktak otthon, majd nyertek Holonban, s bár a továbbjutásról döntő meccs utolsó negyedének közepén is vezettek még eggyel, ám végül kikaptak. A Bnei Herzliya elleni döntőben aztán a Hapoel Holon előbb idegenben nyert 78–71-re, majd otthon 90–74-re és 2008 után másodszor szerezte meg a bajnoki címet.
Az 1947-ben alapított Hapoel Holon kosárlabda szakosztálya, tagja volt az első, az 1954-es izraeli bajnokság mezőnyének. S az együttes rögtön az ezüstéremig jutott, majd a következő évben ismét. Aztán hosszú ideig nem sok babér termett a holoniaknak. A 2000-es évekig csak hat elődöntős szereplést tudtak felmutatni, aztán visszacsúsztak a második – sőt a harmadik – vonalba, ahonnan hét év után, 2006 júliusában térek vissza legjobbak közé. Két év múlva pedig már bajnoki címet ünnepelhetett a gárda, méghozzá úgy, hogy a döntőben két másodperccel a vége előtt szerzett Malik Dixon győztes kosarat (73–72) a Maccabi Tel-Aviv ellen, amely így 14 év után veszítette el a bajnoki trónt. A korábban négyszer kupadöntőig jutó, ám ott vereséget szenvedő Holon a következő évben az Állami Kupát is megnyerte, majd 2018-ban ismét. Emellett csak egy tavalyi Balkán Kupa elsőség virít a dicsőségtablón. Így idén sem ők számítottak favoritnak. Ehhez képest…
Maradjunk a sportágnál: a férfi válogatott világbajnoki selejtezőn, Lengyelországban az izraeli válogatott csupán a negyedik negyedben vezetett kétszer. Másodjára nem sokkal a zárás előtt 5 ponttal, ám nem sikerült megtartani az előnyt, a házigazda egyenlített, majd a hosszabbításban a meccset is megnyerte (90–85).
Lapzártánk után, vasárnap este az észteket fogadta Izrael. Győzelem esetén megvan a továbbjutás, ha a németek otthon verik a lengyeleket, akkor a vereség is belefér.
Lapzártánk után pedig az észteket fogadta az együttes.
1997 óta először fordult elő, hogy egyetlen izraeli teniszező sem szerepelt Wimbledonban a főtáblán. Az idén rajthoz álló egyetlen teniszező, a korábban a ranglistán az első harmincba is bekerülő, Dudi Sela a selejtező első körében búcsúzott. Talán kevesen tudják, Wimbledonnak akad izraeli győztese. Jó, nem férfi, vagy női egyesben, de a vegyes párosok között Andi Ram az orosz Vera Zvonorjevával 2006-ban győzött, s ezzel ő lett az első, aki Grand Slam tornát nyert. Ram következő évben szintén vegyesben, a francia Nathalie Dechy-vel az oldalán a Roland Garros bajnoka lett. Újabb egy évvel később a szintén izraeli Jonathan Erlich-hel férfi párosban lett a legjobb Ausztráliában. Közösen számos tornán végeztek az élen, vagy jutottak döntőbe.