Kérdezze a Mesterséges Intelligenciát!

Sara Goldstein Instagram oldalán rendszeresen megosztja kóser receptjeit, illetve elkészült ételei fotóit. Idén Sávoutra egy olyan különleges sajttortát készített, amitől mindenkinek leesett az álla, főleg mikor kiderült, honnan van a recept.

Sara bourbon karamellás sajttortát készített pekándióval, melyet a Mesterséges Intelligencia(MI) javasolt a számára. Az asszony ugyanis a most oly népszerű programhoz fordult ötletért és azzal szembesült, hogy az MI sajttorta receptből 64 ezer variációt kínál, amelyek mindegyike kóser.

A Cheesecake Wizard applikáció létrehozója, Abraham Bree saját bevallása szerint arra törekszik, hogy megmutassa ortodox zsidó társainak, hogy a ChatGPT és más mesterséges intelligencia-eszközök áldást jelenthetnek a zsidóságnak, nem pedig fenyegetést.

Az applikáció különböző kérdéseket tesz fel az odatévedt felhasználónak: milyen tölteléket szeretne, mely feltéteket kedveli, stb. majd a válaszoknak megfelelően kínál fel recepteket. A program ezután egy MI által létrehozott fotón megmutatja, hogy hogyan fog kinézni a kitalált sütemény.

 

Az oldal idén áprilisban indult, egy hét alatt 12 ezren keresték fel, akik 45 ezer különböző receptet generáltak.

 

Bree kísérletezése a Mesterséges Intelligenciával tavaly tavasszal kezdődött, amikor több ügyfele otthagyta, mondván nincs többé szükségük marketingesre, majd az MI megcsinálja nekik. A férfi pedig úgy döntött, jobban megismeri azt a programot, ami „veszélyezteti” a munkáját. Közeledett Pészach, ő pedig kidolgozott egy programot, ami abban segített az ortodox családoknak, hogy egynapos kiránduláshoz kapjanak ötleteket, amikor a zsidó iskolák és munkahelyek zárva vannak.

A CanWeGoNow chol hámoéd első napján indult, amikor engedélyezett az utazás, és a linkje rohamosan terjedni kezdett az ortodox zsidók között a WhatsApp-on. Olyan forgalmat generált pillanatok alatt, hogy végül  Abraham Bree-nek törölnie kellett saját családi programjait, hogy dolgozni tudjon az oldallal.

„Általában nem dolgozom chol hamoed-kor, de a rabbik azt mondják, szabad dolgozni, ha máskülönben veszélybe kerülne valami. Éreztem, hogy ha nem foglalkozok az oldallal azonnal, összeomlik, pedigcsak most kezdtem el”– magyarázta Bree.

A nagy siker ellenére az oldal veszteséget generált, de meggyőzte a férfit, hogy az MI-ben hatalmas potenciál rejlik az ortodoxok számára. Ezért saját céget alapított kizárólag MI projektekre.

 

A következő nagy fordulópont az volt, amikor a zsinagógában keresett valakit, aki segíthetne neki egy sajttorta chatbox létrehozásban.  Egyik hívő társa azt mondta, az ő felesége egy kóser tejtermékeket gyártó cégnek dolgozik, neki esetleg tud szólni. Az asszony összekötötte Bree-t a fönőkeivel, akik nagy lehetőséget láttak az ötletben; azóta termékeik fent vannak a honlapon, és opcióként azokat ajánlja az oldal a receptekhez.

De az ortodox zsidók ellenérzésével az internet iránt folyamatosan meg kell küzdenie az ötletgazdának. A honlapra is ki kellett tennie egy megjegyzést: „Kérjük kövesse rabbija tanácsait az internet használatakor.”

 

„Én nem azt mondom az embereknek, hogy kezdjék el használni az Instagramot, vagy az MI-t. Azoknak, akik már eleve használják a netet, akár munkára, akár szórakozásra – nekik akarom megmutatni, hogy ezeket az eszközöket spirituális célokra is lehet használni”– magyarázta  Abraham Bree.

Magazin

Kóser sajttorta recept?

2023.07.09.