A hagyomány és bölcseink az évezredek során minden ünnepre kialakították a jelképek gazdag tárát, tanításuk szerint ugyanis a jel is beszél! A Ros Hásánákor fogyasztott ételeink is „jelképek”. Gondoljunk csak a kerek kalácsra, a mézre, a gránátalmára, a halfejekre. Tehát az év édes kerekségére, a tórai parancsolatok, micvák teljesítésére, melyekben igyekszünk, igyekezzünk elsők lenni! De mi magunk is alakíthatunk ki magunk és családunk számára nekünk tetsző szokásokat. Lehet ez saját készítésű üdvözlőkártya, változtatás egy recepten vagy a menüsoron, egy új terítő, vagy akár egy szalvétagyűrű, amivel terített asztalunkat tesszük még különlegesebbé!
Íme, néhány ötlet!
Az ünnepi kalácsot, a bárcheszt, mint már annyiszor említettük, többnyire kerekre fonjuk az évnek ebben az időszakában, és mézzel, mazsolával ízesítjük a teljes és édes év reményében. Sok helyen apró koronákat készítettek a tésztából, és azzal díszítették a bárcheszt, emlékeztetve az Ö-rökkévaló megkoronázására, mely az ünnepi imarend visszatérő fordulata. Máshol létra alakú kalács is került az asztalra, annak a midrásnak a nyomán, mely szerint az Örökkévaló létrákat tesz az égbe, és van, akit felemel rajtuk, másokat meg levesz róluk… Ismét mások madár formájú kis bárcheszeket készítenek, mert a madár Jesájá próféta szerint a kegyelem jele.
Madárka formázása: egy darab tésztát hosszabb rúd formájúra sodrunk. Majd egyszerűen egy csomót kötünk a tésztára. Formázzunk kis csőrt és mazsolát tegyünk szem gyanánt a fejre. A kismadarunk farkát képező tésztadarabot kissé lapítsuk el és éles késsel vagdossuk be. A szokott módon süssük meg, figyelve arra, hogy ne süljenek túl!
Askenázi szokás fehérbe öltözni az ünnepre, legalább arra az időre, amíg a zsinagógában imádkoznak. A házas férfiak ilyenkor magukra öltik a kitlit, az egyszerű, fehér halotti köntöst, amelyet az esküvőjükön, majd évente néhány alkalommal viselnek: ros hásáná napjain, jom kipur este és napközben, valamint a széder este vezetésekor. Fehér színűre cseréljük a zsinagógákban használatos takarókat, függönyöket és az egyéb textíleket is. Ne feledjük tehát, hogy az ünnep színe a fehér. Így inkább a kiegészítők, az apróbb dekorációs elemek legyenek más színűek. Például egy szép aranyszínű középterítő, amit aranyszínű szalvétákkal és esetleg aranyszínű kartonból készült szalvétagyűrűkkel, ültetőkártyákkal, jókívánságkártyákkal egészíthetünk ki. Különleges hangulatot áraszt, ha gyertyáinkat is az asztalra helyezett gyertyatartókban gyújtjuk meg. Az ízlésesen, dekoratívan megterített asztal már magában is nagyon szép! Az sem lehet mellékes, hogy gyermekeinket bevonva az előkészületekbe, a főzésbe, remek alkalmat teremthetünk arra, hogy beszéljünk, együtt tanuljunk az ünnepről!
Merítsünk ötletet a következő képek segítségével!
Az üvegvázákba vagy díszüvegbe helyezzük bele az almákat, majd töltsük tele vízzel, és tegyünk élő virágokat a tetejére! Ha lehet, kisebb szem almákat vásároljunk, mert jobban beleférnek a vázába vagy díszes üvegbe. Optikailag pedig a víz nagyítja egy kicsit az almákat, a megfelelően választott virág pedig kellemes illatot áraszt.
A következő ötlethez szintén almára lesz szükségünk. Figyeljünk arra, hogy legyen mindegyiknek szára, amire rá tudjuk majd kötni a levél formájúra vágott arany vagy esetleg zöld színű kartont. Használhatjuk jókívánságunk kifejezésére, de akár „ültetőkártyaként” is! De akár a tányérra téve díszként is nagyon jól mutat! Elkészítése nagyon egyszerű! Az alma nagyságához mérten vágjunk ki levelet a kartonból és lyukasszuk ki, majd színes filccel, arany tollal írjuk rá a vendégünk, családtagunk nevét, vagy jókívánságainkat! Nagyon szép és kedves szokás, hogy üdvözlőkártyát küldünk szeretteinknek, barátainknak Ros Hásáná előtt. Melyben jó és édes évet kívánunk! Sáná tová vagy Sáná tová umetuká felirattal.
Napjainkban nagyon sokan emailben vagy a közösségi oldalakon küldik el jókívánságaikat. Ezzel sincsen semmi baj, de gondoljunk csak bele, mennyire jó érzés a gyermekünk készítette rajzot vagy az együtt elkészített ajándékot elküldeni! Buzdítok mindenkit, hogy van még időnk elkészíteni, elküldeni, vagy személyesen átadni. Szerezzünk örömet és legyünk büszkék saját munkánkra!
A következő képeket színesnyomtatóval nyomtassuk ki, és kivágva ragasszuk fel egy megfelelő nagyságú kartonlapra. Máris kész az üdvözlőkártyánk!
Befejezésként néhány komolyabb gondolatot engedjetek meg nekem!
Ros hásáná első napján Cháná imáját olvassuk fel háftárának, a tóraolvasást követő prófétai szakaszként. Cháná imája különleges jelentőséget hordoz a gyermekáldásra váró asszonyok számára, hiszen ő is ezért fordult imájával az Örökkévalóhoz. A hagyomány szerint Cháná Ros Hásánákor lett várandós fiával, akit Sámuel prófétaként ismerünk. Cháná nevében a zsidó nő három alapvető micvája található meg. Ezek pedig a chálá, (a tésztaáldozat vétele), a nidá, (családi tisztaság törvényei, mikve) és a hádlákát nérot, (a gyertyagyújtás) bújik meg. Írásaimban mindig igyekeztem arra, hogy az általam választott témát mindig alaposan bemutassam, az mindenki számára érthető és könnyen alkalmazható legyen. Hiszen nem vagyunk egyformák! Van, aki többet tud, van, aki kevesebbet. De ez a három micvá összeköt bennünket!
Most mikor pár nap választ el bennünket az 5782-es évtől nem is kívánhatnék nektek mást, mint egy nagyon szép és kerek évet! Édes legyen, mint a méz és kerek, mint a kalács!
Íratassunk be az Élet könyvébe! Sáná tová umetuká!