A HÉBER NYELV
Izrael országának ma a hivatalos nyelve a héber, ami az ókortól kezdve napjainkig sok ezer év alatt számtalan fejlődésen ment át. De nem csak Izraelben használják ezt a nyelvet. A héber a világ zsidóságának liturgikus nyelve: héberül íródott a Tanach, héberül olvassuk fel a Tórából a heti szakaszokat, héberül imádkozunk, héberül hangoznak el az áldásaink. Ismerkedjünk meg ezzel a nyelvvel kicsit közelebbről, és tanuljuk meg együtt a héber ABC-t, az Alefbétet!
A HÉBER BETŰK
A héber ABC 22 mássalhangzóból áll. Van nyomtatott és írott formája. Nagy betűk nincsenek. A betűket és szavakat jobbról balra írjuk és olvassuk. A héberben a betűknek számértéke is van. Például az ABC első betűje, az alef = 1, a második betű, a bét = 2, stb. Az alábbi képen látható a teljes héber ABC mássalhangzó betűkészlete. Magánhangzók nem szerepelnek benne, mert azokat általában a betűk alá írjuk vesszők és pontok formájában (ezt majd egy külön fejezetben fogjuk tanulni). A jobb oldali oszlopban fentről lefelé haladunk, majd a bal oldali oszlopban folytatódik szintén fentről lefelé haladva. A vastagabb betűk a nyomtatottak, a vékonyabbak az írottak.
Ebben az első leckében a héber ABC első 4 betűjével ismerkedünk meg. Minden betűnek van egy neve. És minden betűnek van egy hangértéke is, ahogyan kiejtjük őket. Sőt, még számértékük is van. Lássuk csak!
ALEF
Első betűnk az alef. Valamikor régen ez egy nagyon kemény, erős hang volt, úgy hívjuk ezt, hogy torokhang, de az idő múlásával elkopott, és néma hang lett belőle, nem ejtjük ki. Általában azt a magánhangzót fogjuk majd kiejteni, ami alatta fog szerepelni. Az alef az első betű, számértéke: 1. Jelentése: bika, mivel formáját tekintve hasonlít egy ökörfejhez. Nézd csak meg ezt a képet, ilyen a nyomtatott alef:
És így írjuk az írott alefet:
A nyilacskák segítenek a helyes sorrend betartásában.
BÉT – VÉT
Második betűnk a bét – vagy vét. Ez attól függ, hogy a bét „hasában” van-e pont, vagy nincs. Ha van benne pont, akkor „b” hangnak ejtjük, ha nincs benne pont, akkor „v” hangnak. A bét a második betű, számértéke: 2. Jelentése: ház. Ugye hogy hasonlít rá?
És így írjuk le:
GIMEL
Harmadik betűnk neve: gimel, és „g” hangnak ejtjük. Számértéke: 3. Kitalálod, mi lehet a betű jelentése, ha megnézed a nyomtatott formáját?
Így van! A gimel jelentése: teve. És így néz ki az írott gimel betű:
DALET
Negyedik betűnk neve: dalet, „d” betűnek ejtjük. Számértéke: 4. A betű jelentése: ajtófélfa. Sokszor találkozunk vele nap, mint nap. Észreveszed az ajtófélfát?
És így írjuk le: